PLZ-05A

120 mm self-propelled mortar system
Čínský samohybný minomet

Poměrně nový minomet Čínské lidové armády byl odhalen 2013 a těží z ruských technologií, konkrétně z minometu  2S31 Vena a 2S9 Nona-S . V současné době se pro účely Číny dále vyrábí. O jeho útočném charakteru vypovídá pásový podvozek a schopnost být shazován z dopravních letadel. 

Zpětné inženýrství ruských technologií proběhlo v roce 2008. PLZ-05A je 120 mm minomet nabíjený poloautomaticky zespodu. Podobně jako některé houfnice je schopen jak přímé, tak nepřímé palby. Minomet může střílet všemi projektily pro drážkovaný vývrt hlavně. Maximální dostřel je 8,8  km se standardními a 12,8 km s raketou asistovanými projektily. Minomet dovede také střelbou pokládat miny na vzdálenost 7,1 km. Dovede  postřelovat pancéřovaná vozidla tříštivotrhavými přesně naváděnými projektily o průbojnosti 650 mm oceli na vzdálenost 1 km. Váha jednoho projektilu je 17 kg. Vozidlo si veze zásobu 36 nábojů.

Rychlost palby se liší podle použitého střeliva mezi 4 až 10 ranami za minutu. Pro vlastní ochranu má stroj na střeše 12,7 mm kulomet.

Korba vozidla je celá ze svařované oceli. Poskytuje ochranu proti střelbě z ručních zbraní a vpředu dokonce proti těžkým kulometům ráže 14,5 mm s  průbojným střelivem. Není známo, zda je vozidlo vybaveno přídavným pancéřováním. Vozidlo však chrání posádku CBRN filtroventilačním systémem a je vybaveno automatickým hašením. 

Vozidlo je poháněno vznětovým motorem BF8M1015CP o výkonu 590 koňů nebo může být alternativně vybaveno ruským motorem z vozidla BMP-3. Převodovka je čtyřstupňová manuální. Celé minometné vozidlo je obojživelné a ve vodě poháněno vlastními pásy. 

Specifikace

Uvedeno 2013;  hmotnost 20 t;  délka 7,2 m; posádka 4; dojezd 500 km;

Zdroje

http://www.military-today.com/artillery/plz_05a.htm

https://weaponsystems.net/system/146-PLL05

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA