PL-8

Air-to-air missile / Surface-to-air missile (PL-8H)
Starší čínská střela vzduch-vzduch

Pověsti v západním světě vyprávějí, že Čína v 80. letech zakoupila izraelské protiletadlové rakety typu vzduch-vzduch jménem Python verze 3. Číňané pozorovali jejich výkony v libanonském konfliktu a rakety Python se jim nesmírně zalíbily tak, že nakoupili veškeré její technologie. Oficiálně to nebylo potvrzeno ani jednou stranou, ovšem od 1982 to znamenalo zásadní průlom ve vývoji dalších čínských raket do vzdušných soubojů na krátkou vzdálenost (viditelnou vzdálenost). Z technologií Pythonů vyvinula vlastní střely PL-8, což byla all-aspect infračerveně naváděná raketa, takže mohla být vypouštěna ze všech úhlů pohledu na cílový letoun. Původně totiž infračerveně naváděné rakety vyhledávající teplé spaliny motorů mohly sledovat cíl pouze pokud byly vystřelené zezadu na ocas letounu (rear aspect missile). První tohoto druhu na světě byly ze všech mocností světa právě izraelské střely Python, dále ruské Vympel R-73 a americké AIM-9L Sidewinder.

PL-8 formálně nastartovaly svůj životní cyklus v 1986. Rakety měnily směr zapomoci křidélek, měly duální tah a měly velkou bojovou nálož hmotnosti 11kg. Dokázaly vyvinout rychlost až 4 Machy a manévrovat s přetížením 38 G, což bylo tenkrát velmi ucházející. Pro PL-8 Čína vyvinula svůj vlastní, v helmě pilota montovaný zaměřovací systém, inspirována opět izraelským Elbitem. Bylo následně vyvinuto více verzí, jako PL-8A s méně cizími a 70 % součástmi vyrobenými v Číně. PL-8B v roce 2005 se staly předskokanem schopnějších PL-9 tím, že již měly programovatelný počítačový procesor a tepelný vyhledávač z antimonitu india, což nabízelo raketě širší detekční úhly a dolet 20 km. Tyto PL-8B byly neseny čínskými stíhači J-10, J-11, J-15 a Su-30MK2 a znamenaly primární vzdušnou zbraň stíhaček až do příchodu nejlepších PL-10 v letech 2013 až 2016. PL-8 je považována za plně kompatibilní s Python 3. Dokonce byla dovyvinuta varianta PL-8H, která byla při troše navýšení zásoby paliva odpalována z povrchu proti letícím cílům.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/china/pl-8.htm

http://www.ausairpower.net/APA-PLA-AAM.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6