PHZ-11 MLRS 122mm

Multiple Launch Rocket System on tracked chassis
Čínský dělostřelecký raketomet

Lidová armáda Číny v roce 2020 uvolnila snímky svého nového lehkého samohybného raketometu PHZ-11, který je již v aktivním používání  čínskou armádou.

Všechny zdroje uvádějí,  že PHZ-11 je exportní verzí  povedeného čínského raketometu SR4, akorát na pásovém podvozku. Tento pásový podvozek je shodný s čínskými vozidly PLZ-05 a PGZ-09,  takže byl vyvinut lehce po roce 2000. Bojový komplet  PHZ-11 má na tomto podvozku ihned udeřit do očí,  že jde vlastně o čínský slavný americký raketomet M270 MLRS,  který vlastně udal podobu celému dnešnímu raketovému dělostřelectvu.

Zbraňová  část PHZ-11  je obsluhována posádkou tří ( řidič, střelec,  velitel),  kteří všichni sedí v uzavřené kabině vozidla. Kabina jim poskytuje ochranu proti střelbě z ručních zbraní a proti střepinám dělostřelectva.  Všechny palebné operace jsou prováděny elektronicky z kabiny. 

Raketomet je vyzbrojen kontejnerem s 20 šachtami 122 mm neřízených raket a ten je montován na rotační plošinu. Po odpálení všech raket je vyžadována asistence speciálního muničního vozidla s jeřábem,  které sejme prázdný kontejner a nainstaluje nový plný. Návrh odpalovače je modulární a je uzpůsoben k odpalu raket více různých ráží.  Ráže jeho největších možných raket je 220 a 300 mm. 

Rakety letí na tuhé palivo a mají více účelů  (bojových hlavic). Jsou používány třeba také pro rychlé  kladení   minových polí. Hlavní bojové hlavice jsou však samozřejmě trhavé,  tříštivo trhavé,  termobarické,  kazetové (cluster)  a zápalné.  Dolet raket se pohybuje mezi 15 až 30 km. Novější a větší rakety prý budou mít dosah  50 km. Větší rakety jsou naváděné  přes čínský satelitní systém. Hlavním účelem využití PHZ-11 však zůstává odpálení celé salvy  nenaváděných  122 mm raket,  které v místě dopadu   zahladí výbuchem plochu 3 ha. 

Vozidlo také používá navigační systém a střelba je řízena digitálním systémem řízení palby. Údaje o cíli jsou vozidlu odpalovače posílány z velitelského vozidla celé dělostřelecké baterie prostřednictvím rádiového data-linku (spoje). 

K rozvinutí od jízdy do palebné pozice potřebuje jen pár minut (což je ale pro systémy dneška dost), dále nevíme kolik času je zapotřebí na sklopení,  čínská armáda pouze udává, že raketomet může fungovat taktikou shoot and scoot,  kdy raketomet vypálí salvu a rychle změní pozici,  aby se vyhnul odvetné palbě nepřítele (ostatně právě od toho má pásový podvozek, aby to nerušeně mohl provést i v těžkém terénu). Právě kvůli němu se odpalovač dostane na většinu území kromě nejvyšších hor a může fungovat i za extrémních podmínek počasí. 

Zajímavostí je neověřená informace,  že prý Číňané mohou volit druhy raket hlasovým zadáváním operátora. Po celý úsek střelby mohou být všechna okna kabiny zakrytá pancéřovými žaluziemi, což měl právě americký M270 a všechny raketomety po světě, z něj bezprostředně vycházející. 

Vozidlo je poháněno vznětovým motorem navrženým pro výkon 350 koňů  a zásoba paliva vydrží na 600 km.

Specifikace

Rok kolem 2010;  bojová hmotnost 30 tun;  posádka 3; dosah raket  max 50 km; max rychlost 75 km/h;

Zdroje

https://en.missilery.info/missile/sr4

https://www.armyrecognition.com/april_2020_news_defense_global_security_army_industry/new_chinese_army_phz-11_122mm_mlrs_multiple_launch_rocket_system_on_tracked_chassis.html 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel