PHL-16

Multiple rocket launcher
Čínský  samohybný dělostřelecký raketomet

Od roku 2019 v Lidové armádě Číny slouží značně modernizovaná verze raketometu PHL-03, tedy PHL-16 od hlavního čínského zbrojaře Norinco. Původně šlo o zbraň těžkého kalibru zkonstruovanou na motivy staršího sovětského raketometu  BM-30 Smerch. PHL-16 však více těží už přímo z čínských technologií,  například z jejich světově uznávaného raketometu AR-3 (který je vlastně exportní verzi PHL-16).

Systém  odpaluje více typů raket největších ráží. Vozidlo odpalovače   veze zpravidla dva kontejnery po  několika raketách dané ráže. Raketomet je určen k  postřelování strategických cílů jako formací jednotek, letišť, protileteckých baterií, továren aj. Dělostřelecký komplet PHL-16  využívá digitální systém řízení palby a východních polohovacích systémů GLONASS a Beidou. Celý komplet spočívá na  8 kolovém náklaďáku. Na rozdíl od PHL-03 je PHL-16  operován posádkou pouze tří  členů. 

Kompatibilních raket je mnoho typů:  řízené a neřízené, mnoho ráží raket se všemi myslitelnými typy bojových hlavic. Dosah nejmenší z raket je 150 km a využívají satelitního navádění pro přesný zásah s odchylkou od cíle ve vzdálenosti maximálního dostřelu do 50 m. 

Systém je navržen pro práci v dělostřeleckých bateriích, avšak jedno vozidlo odpalovače může operovat i samo. Reakční čas je do 20 vteřin. Jedno vozidlo údajně obsahuje meteorologický průzkumný systém, velící systém, a všechny mířící subsystémy a systém je do velké míry automatizován. Není však jasné, zda posádka vůbec neopouští kabinu.

Pohyblivost vozidel systému PHL-16 je prý úžasná, kdy se nosiče dostanou do jakékoli oblasti Číny (zatím) a do výšky 3000 m. Systém se na rozdíl od předchozích odlišuje vysokou univerzalitou, protože je využíván pro mnoho typů a ráží raket, včetně  obřích balistických.  Ráže raket jsou tedy 300,  370  a 750 mm s doletem od 150 do 400 km. Jde o rakety z rodiny Fire Dragon. Jedna z nich, konkrétně Fire Dragon 480 750mm Guided Rocket je 7,38 m dlouhá a může nést 480 kg  hlavici  s náloží tříštivou (střepinovou), trhavou (výbušnou), termobarickou (fuel-air) nebo kazetovou (cluster, DPICM). Kazetové hlavice dokonce nesou samostatně naváděnou submunici v podobě  dalších ATGM.  

Pokud víme (2021), systém je používán armádou Číny. 

Specifikace

Rok 2004; hmotnost 45 t; posádka 3; rychlost 60 km/h;  dojezd 650 km;

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/china/ar-3-specs.htm

https://weaponsystems.net/system/481-PHL16

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk se poučuje ne tím co slyší, ale tím, co vidí.
japonské přísloví