PHL-03

Multiple rocket launcher
Čínský  samohybný dělostřelecký raketomet

Od roku 2004 v lidové armádě Číny slouží PHL-03, obří to dělostřelecký raketomet. Jde o zbraň těžkého kalibru zkonstruovanou na motivy staršího sovětského raketometu  BM-30 Smerch.

Jeho obří rakety mají ráži 300 mm a odpalovacích šachet veze hned 12. Někteří naznačují, že jde o přímou kopii Smerchu. Ať tak či onak, raketomet je určen k  postřelování strategických cílů jako formací jednotek, letišť, protileteckých baterií, továren. Dělostřelecký komplet PHL-03 využívá digitální systém řízení palby a také východních obdob GPS - GLONASS/Beidou.

Jedna raketa systému PHL-03 váží 800 kg, přičemž 280 kg připadá na bojovou hlavici. Maximální dostřel se podle hlavice raket pohybuje mezi 70 až 130 km.  Hlavice mohou nést nálož tříštivou (střepinovou), trhavou (výbušnou), termobarickou (fuel-air) nebo kazetovou (cluster). Kazetové hlavice dokonce nesou řízenou submunici v podobě samostatně naváděných ATGM. Plná salva z raketometu zahladí plochu 67 ha. 

Systém je již nahrazován novějšími. Stále je ale v užívání armádou Číny, Maroka a Tanzánie. 

Specifikace

Rok 2004; hmotnost 43 t; délka 12 m; posádka 4; motor 500 hp;  rychlost 60 km za hodinu;  dojezd 650 km;

Zdroje

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/plagfs-phl-03-mrl-armed-with-new-longer-range-guided-rocket-says-chinese-state-media

https://en.wikipedia.org/wiki/PHL-03

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren