PCL 181 155mm (Norinco)

Vehicle-mounted 155mm howitzer
Čínská lehká samohybná houfnice 

O nové samohybné houfnici Čínské lidové armády se toho neví příliš, on také nadpis, že jde o 155 mm  houfnici  kamionovou,  je vlastně všeříkající.  Důležitá je ovšem informace, že tato nová houfnice  PCL 181 byla vyvinuta čínským Norincem  v obrovských počtech,  aby nahradila dvě zastarávající houfnice tažené (PL-66 152 mm a Type 59-1 130 mm).

Nová PCL 181  byla v roce 2017 vojensky odzkoušena v horách Tibetu (snad proboha ne přímo na živých Tibeťanech (dnes již číňanech)). 

Houfnice má hlaveň v délce 52 ráží a s běžným střelivem může mít dostřel 10 km. Celý komplet lze transportovat vzduchem a spolu s novými transportními vrtulníky má PCL 181 posílit schopnost čínské armády ve velkých výškách. Také proto se zde počítá s využíváním zejména satelitem naváděné nejednotné munice.  PCL-181 má při výškových operacích  Číny vystupovat po boku nového lehkého výsadkového tanku Type 15.  PCL 181 má pancéřovanou kabinu o objemu 6 vojáků. 

Zbraň využívá moderního digitálního systému řízení palby se skoro autonomní kalibrací před každým výstřelem a s poloautomatickým nabíjením. 

Kamionová houfnice je těžká pouhých 25 tun. První v Číně vyvinutý přepravní letoun Y-20  tak může převážet houfnice po dvou kusech. 

Zdroje

https://www.defenseworld.net/news/26931/China_s_PLA_Replaces_Two_Artillery_Guns_with_Vehicle_mounted_155mm_Howitzer#.YNVtWpKxVzE

https://www.defenseworld.net/news/26873/China_s_Vehicle_Mounted_155mm_Howitzer_Enters_Army_Service#.YNVzupKxVzH

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada