Hunter NGAFV

Next-generation armoured fighting vehicle
Singapurské obrněné vozidlo pěchoty

2019 přichází k dispozici singapurským ozbrojeným složkám NGAFV - obrněné bojové vozidlo další generace. Je výsledkem spojeného desetiletého vývojového úsilí singapurských ST Engineering a SAF. NGAFV nahradí zastaralá M113 Ultra a posílí kapacity motorizovaných obrněných jednotek Singapuru co do letality, agility, ochrany i situačního povědomí.

NGAFV je založeno na pásovém podvozku a je zde prosazen princip zavřených poklopů - všichni členové posádky jsou napevno umístěni uvnitř korby, s poklopy vždy uzavřenými. Od tohoto principu si SAF slibuje vyšší schopnost přežití posádky a zvýšenou odolnost vůči nástražným bombám. Je využíváno vzdáleně operovaných zbraňových systémů ve zbraňových stanicí na střeše. Ve výchozí variantě je ozbrojen izraelskou bezposádkovou věží Samson 30 od světoznámého výrobce Rafael. Jako hlavní zbraň vystupuje těžký kulomet, sekundární zbraní je spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Je možno použít 30 mm kanón Orbital ATK 30 typu chaingun nebo  Bushmaster Mk. 44. Ty jsou účinné vůči pancéřovaným cílům do 2 km vzdálenosti a proti nepancéřované hrozbě do 4 km. Zbraň má rozmezí úhlů náměru od -20° do +70°, čímž podává vyšší schopnost obrany na zastavěném bojišti. Na korbu lze nainstalovat i odpalovač ATGM (protitankových řízených střel), který je zatažitelný pod pancíř vozidla. Dvě izraelské ATGM Spike-LR nebo silnější Spike-LR2 by měly zničit tank na vzdálenost 5,5 km, mají posílenou průbojnost 900 mm tandemovou hlavicí oproti 700 mm u Spike-LR.

Posádka sestává z klasických třech členů: řidič, velitel, střelec. Řidič je usazen vpředu, velitel a střelec uprostřed vozidla. Vzadu je prostor pro výsadek, který počítá s osmi plně vyzbrojenými vojáky.

Pancéřování bylo oproti M113 a Bionixu značně vylepšeno. Poskytne balistickou ochranu na úrovni normy STANAG 4569 Level 4, což je samo velmi slušné a k tomu má ještě objemný neenergetický reaktivní pancíř. Automatický systém čtyř 76 mm zadýmovacích granátometů halí vozidlo do mlhy neprostupné pro nepřátelské laserové a infračervené zaměřování. Huntery budou do ostrého konfliktu vybavovány izraelským systémem Trophy, což je světově uznávaný aktivní hard-kill systém ochrany vůči přilétajícím ATGM. Detekuje je s předstihem a ničí principem brokovnice.

Nový digitální systém řízení palby automatizuje ovládání zbraní střelcem a zvyšuje jeho přesnost za pohybu vozidla i pravděpodobnost zásahu prvním výstřelem. Střelec má k dispozici plně stabilizované hledí s infračerveným výstupem a s laserovým dálkoměrem a soustavu periskopů, čímž je zajištěna přesnost zaměřování v nočních podmínkách. Velitel má přehled v plném úhlu 360°. Kamera umístěná vpředu nad motorem poskytuje řidiči nerušený přehled v zorném poli 180° vpředu vozidla. Jsou mu však k dispozici i zadní kamery. Síťový systém komunikace poskytuje hlasový i datový přenos mezi všemi členy posádky. Stejně tak komunikuje s ostatními jednotkami na bojišti skrz Army Battlefield Internet neboli systém ARTEMIS - singapurskou podobu digitálního bojiště. Tento velící systém zastává všechny čtyři funkce C4 velení.

Nový digitální systém řízení palby automatizuje ovládání zbraní střelcem a zvyšuje jeho přesnost za pohybu vozidla i pravděpodobnost zásahu prvním výstřelem. Střelec má k dispozici plně stabilizované hledí s infračerveným výstupem a laserovým dálkoměrem a soustavu periskopů, čímž je zajištěna přesnost zaměřování v nočních i denních podmínkách. Velitel má přehled v plném úhlu 360°. Kamera umístěná vpředu nad motorem poskytuje řidiči nerušený přehled v zorném poli 180° vpředu vozidla. Jsou mu však k dispozici i zadní kamery. Síťový systém komunikace poskytuje hlasový i datový přenos mezi všemi členy posádky. Stejně tak komunikuje s ostatními jednotkami na bojišti skrz Army Battlefield Internet - singapurskou podobu digitálního bojiště.

Nabízí se zde likvidace cílů v módu hunter-killer, kdy velitel označuje cíle jeden za druhým, a střelec je sám nezávisle ničí hlavní zbraní. Také digitální ovládání umožňuje jakémukoli členu posádky umožnit přepnout a převzít řízení jakéhokoli z oněch tří operátorů.

Německý motor MTU 8V-199 TE20 nabízí vynikající poměr výkonu ku hmotnosti 24,5 hp/t. Vozidlo se tak po silnici může pohybovat rychlostí 70 km/h s dojezdem 500 km. Překoná 0,6 m svislou překážku a příkop široký 2,1 m. Zdolává svah do strmosti 60%. Singapurská armáda se rozhodla neučinit vozidlo obojživelným a z ušetřené kapacity hmotnosti zvýšila ochranu.

2019 přibyla i varianta ničitele tanků s věží Cockerill a kanónem 90 mm nebo 105 mm s řízenými projektily.

NGAFV s hmotností 29 tun má výbornou strategickou mobilitu, tzn. je transportovatelné letouny C-17 po dvou kusech naráz. Od dubna 2020 ST Kinetics již zahájil sériovou výrobu Hunterů v plném počtu. Konečný počet u singapurské armády je však utajován. Myslím že právem je Hunter označován jako jedno z moderních hi-tech vozidel z jihovýchodní Asie.

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/next-generation-armoured-fighting-vehicle-afv/

https://aw.my.games/en/news/general/singapores-sling

https://www.janes.com/article/86973/singapore-s-next-generation-afv-seen-with-missile-capable-remote-weapons-station

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Historie je kompilací minulých událostí, se kterými se lidé rozhodli souhlasit.
Napoleon Bonaparte