Hunter NGAFV

Next-generation armoured fighting vehicle
Singapurské obrněné vozidlo pěchoty

2019 přichází k dispozici singapurským ozbrojeným složkám NGAFV - obrněné bojové vozidlo další generace. Je výsledkem spojeného desetiletého vývojového úsilí singapurských ST Engineering a SAF. NGAFV nahradí zastaralá M113 Ultra a posílí kapacity motorizovaných obrněných jednotek Singapuru co do letality, manéverability, ochrany i situačního povědomí.

NGAFV je založeno na pásovém podvozku a je zde prosazen princip zavřených poklopů - všichni členové posádky jsou napevno umístěni uvnitř korby, s poklopy vždy uzavřenými. Od tohoto principu si SAF slibuje vyšší schopnost přežití posádky a navýšenou odolnost vůči nástražným bombám. Je využíváno vzdáleně operovaných zbraňových systémů ve zbraňových stanicí na střeše. S hlavní zbraní se počítá s těžkým kulometem, sekundární zbraní je spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Je možno použít i zbraňovou stanici Samson pro 30 mm kanón typu chaingun Orbital ATK 30. Ten je účinný proti pancéřovaným cílům do 2 km vzdálenosti a nepancéřované hrozbě do 4 km. Zbraň má rozmezí úhlů náměru od -20° do +70°, čímž dodává vyšší schopnost přežití na zastavěném bojišti. Na korbu lze nainstalovat i odpalovač ATGM (protitankových řízených střel), který je zatažitelný pod pancíř vozidla.

Posádka sestává z klasických třech členů: řidič, velitel, střelec. Řidič je usazen vpředu, velitel a střelec uprostřed vozidla. Vzadu je prostor pro výsadek, který počítá s osmi plně vyzbrojenými vojáky.

Pancéřování poskytne ochranu jen proti ručním zbraním a střepinám dělostřelectva. Automatický systém čtyř 76 mm zadýmovacích granátometů halí vozidlo do mlhy neprostupné pro nepřátelské laserové a infračervené zaměřování.

Nový digitální systém řízení palby automatizuje ovládání zbraní střelcem a zvyšuje jeho přesnost za pohybu vozidla i pravděpodobnost zásahu prvním výstřelem. Střelec má k dispozici plně stabilizované hledí s infračerveným výstupem a laserovým dálkoměrem a soustavu periskopů, čímž je zajištěna přesnost zaměřování v nočních i denních podmínkách. Velitel má přehled v plném úhlu 360°. Kamera umístěná vpředu nad motorem poskytuje řidiči nerušený přehled v zorném poli 180° vpředu vozidla. Jsou mu však k dispozici i zadní kamery. Síťový systém komunikace poskytuje hlasový i datový přenos mezi všemi členy posádky. Stejně tak komunikuje s ostatními jednotkami na bojišti skrz Army Battlefield Internet - singapurskou podobu digitálního bojiště.

Motor nabízí vynikající poměr výkonu ku hmotnosti 24,5 hp/t. Vozidlo se tak po silnici může pohybovat rychlostí 70 km/h s dojezdem 500 km. Překoná 0,6 m svislou překážku a příkop 2,1 m. Zdolává svah do strmosti 60%.

NGAFV s hmotností 29 tun má výbornou strategickou mobilitu - je transportovatelné letouny C-17 po dvou kusech naráz.

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/next-generation-armoured-fighting-vehicle-afv/

https://www.janes.com/article/86973/singapore-s-next-generation-afv-seen-with-missile-capable-remote-weapons-station

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích