hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
Morana
Wheeled self-propelled howitzer
Spořejší nová česká houfnice
Český zřejmě nejviditelnější zbrojař Excalibur Army v roce 2021 představil novou kratší samohybnou houfnici Dita, s hlavní délky 45 ráží, v typicky československém provedení kompletu se zbraňovou částí uprostřed vozu.
O rok později představil další, tentokráte houfnici klasického střihu západoevropské kolové samohybné houfnice, Morana, ráže 155 mm s hlavní v délce mezinárodních 52 kalibrů. U Morany je automatizovaná věž houfnice vezena za kabinou osmikolového náklaďáku Tatra. Pojezdem je konkrétně Tatra T815-7, stroj byl však modifikován jako širší (3,1 m) a celý komplet má délku 13,2 m.
Kabina pojezdu byla vymyšlena úplně nově. Má čtvery postranní dveře a je určena pro posádku čtyř členů. Kabina je dokonce pancéřována na Level 2 a/b dle NATO standardu STANAG 4569. Dokonce i CBRN ochrana před zamořením prostředky hromadného ničení šla nejlepší možnou cestou, kdy posádka má uvnitř přetlakovou CBRN ochranu.
Všichni vojáci operující houfnici jsou stále přítomni v kabině, kterou při boji vůbec neopouštějí, střelba je celá řízena elektronicky. Dokonce je zde ochranný 12,7 nebo 14,5 mm kulomet.
Houfnice však střeleckou kabinu má a to úplně na zádi stroje na zádi otočné zbraňové věže. V případě nějakého selhání automatického nabíjení nebo prostě když je zapotřebí lidské asistence, dva muži z posádky mohou vlézt dozadu jako obsluha houfnice. Všechny dveře jsou ovládány hydraulikou, stejně tak šest mechanických vzpěr pro upevnění při střelbě. Těžiště celého stroje je vzadu mezi 3. a 4. nápravou.
Zbraňová část je však vyrobena na Slovensku, od ZTS Špeciál of Slovakia, autora dřívějších houfnic Zuzana. Samonabíjecí zásobník má připraveno 40 nábojů spolu s prachovými náplněmi k rychlé automatické palbě. Speciální střelivo je nabíjeno manuálně právě za asistence posádky. Morana je připravena od jízdy k palbě za 40 vteřin a při přípravě jde hlavně o vztyčení hydraulických podpěr. Velitel vidí a ovládá všechna palebná data na palubním počítači. Má tam zamíření hlavně, stejně jako management munice, stejně tak diagnostická data. Za normálních podmínek je houfnice operována třemi muži z kabiny.
Morana v první minutě stihne vypálit jen šestkrát a ustálenou palbou je to 5 ran za minutu, což je dnes nejpomalejší kadence, o jaké jsem kdy psal. Naštěstí ale Morana dovede střílet v módu MRSI, kdy na 20 km, pod jinými úhly, dokáže zasáhnout cíl všemi náboji současně i když byly vypáleny po sobě během celé minuty. To je standard dnešních bojišť. V normálním režimu má dostřel slabě přes 40 km a může střílet i na přímou viditelnost. Stroj jede po silnici rychlostí max 90 km/h.
Zdroje
https://www.edrmagazine.eu/morana-a-new-52-cal-155-mm-artillery-system-from-czech-republic?utm_source=pocket_saves
https://morana.excaliburarmy.cz/cs
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů