Mistral

Short range air defense (SHORAD)
Missile transportable anti-aérien léger
Nejslavnější evropská protivzdušná zbraň

Věhlasné evropské protivzdušné řízené střely Mistral slouží protivzdušné obraně evropských zemí již skoro 40 let. Nikoli že by byly tak staré, spíše naopak. Zhruba po každé dekádě je vytvořena další účinnější generace střel Mistral.

Mistral je raketový systém protivzdušné obrany na velmi krátkou vzdálenost. Vyrábí jej panevropský koncern MBDA, starající se o většinu raketových zbraní Evropy. Původně francouzské střely s tepelným koncovým navedením započaly svůj vývoj kolem 1974 a od té doby zaznamenaly čtyři zásadní vylepšení. Poslední verze je z roku 2019. Zásadním důvodem rozšířenosti střel Mistral po celém NATO je mnohost způsobů jejich odpališť. Systémem střel Mistral mohou disponovat lodě, vozidla, vrtulníky i jednotliví vojáci.

Nejnutnější části systému, bez kterých se ani nejmenší odpaliště neobejde, jsou: kontejner s raketami, jednotka rozlišující vlastní a cizí letadla, zdroj energie a zaměřovací hledí (třeba na trojnožce).

Hlavní devízou střel Mistral je jejich neoklamatelnost. Současná východní letecká technika je vůči nim takřka bezbranná a to právě díky usilovnému dlouhodobému vylepšování s digitálním zpracováním obrazu, jak nenechat střely oklamat z letadel vypouštěnými světlicemi (jako klamnými cíli) ani aktivními elektronickými protiopatřeními.

Odpaliště i raketa sama mají několikavrstvý systém gyroskopů a čidel, vlastní infračervený vyhledávač je chlazený, stejně jako u ostatních špičkových AA střel světa. To snižuje jeho možnost navést se na klamný cíl a naopak zvyšuje složitost a hmotnost rakety. Nálož rakety funguje buď na proximity roznětku spínající v laserem odměřené vzdálenosti od letadla nebo kontaktní roznětku spínající při nárazu na letoun.

Jak se postupem času zdokonalovala schopnost raket, tak přibývaly další přidružená zařízení, jejichž součásti nakonec vyrábějí firmy z poloviny Evropy (což je správné).

Takto vzniklo např. v roce 1991 řídící stanoviště MCP (Mistral Coordination Post) od švýcarských Oerlikon Contraves. To slouží koordinaci velení mezi pozemními systémy Mistral. Z nich jsou nejznámější čtyřkolová vozidla s protivzdušnými raketami Mistral: ATLAS, ALBI a MPCV. Jedno stanoviště MCP diriguje až 11 palebných jednotek na vozidlech v poli.

Existuje také ručně přenosná varianta pro jednotlivé vojáky (MANPADS Mistral) a pro ně byla vyvinuta jednotka CSEE fire control director, která obsahuje TV kameru a FLIR a slouží jako zaměřovací hledí pro jednoho lidského operátora. Obě řídící jednotky poskytují TV výstup s automaticky sledovaným obrazem cíle, na nějž se raketa uzamkne a poté může být vystřelena. Ruční odpaliště váží 280 kg a pro příklad odpalovač Sadral s šesti raketami potom 1080 kg.

Poslední raketa Mistral 3 má reakční čas pod 5 vteřin, pravděpodobnost zásahu cíle až 95%. Může postřelovat všechny vzdušné cíle včetně řízených střel s proudovým motorem. Jedna raketa Mistral váží skoro 20 kg a je dlouhá skoro 2 m. Průměr (ráže) rakety je 90 mm a vzdálenost intercepce letounu se pohybuje mezi 500 m a 7,5 km. Nejmenší operátorská posádka čítá jednoho muže. Rakety zvládnou přetížení do 30 g a cestují vysoce nadzvukově kolem 2,71 Machů.

Rakety Mistral začínaly kdysi na francouzských vrtulnících Aérospatiale Gazelle, dály fungovaly na jihoafrických Denel Rooivalk a dnes jsou jimi vyzbrojené vrtulníky Eurocopter Tiger. Lodě evropských mocností mívají Mistral odpalovače Simbad se dvěma a Tetral s čtyřmi raketami. Od 2012 vyvíjejí Britové odpalovač systému Mistral pro ponorky.

Celkem rakety Mistral vystupují jako protagonisté 47 různých bojových zařízení z celkem 25 zemí světa (tedy nejen v NATO). A dalších 15 zbraní systému Mistral je právě vyvíjeno. Světovými konkurenty jiných výrobců jsou systémy střel americký Stinger, britský Starstreak a ruská Igla.

Pro zajímavost: Koncern MBDA je společně vlastněn těmito evropskými korporacemi: Airbus (37.5%), BAE Systems (37.5%) a Leonardo (25%), takže rakety Mistral tvoří především Francouzi, Britové, Italové. 

Zdroje

https://odin.tradoc.army.mil/mediawiki/index.php/Mistral_French_Man-Portable_Air-Defense_System_(MANPADS)

https://www.mbda-systems.com/product/mistral-atlas-rc/

https://www.mbda-systems.com/product/licorne/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Konflikt je základním rysem života. To, co není živé, konflikty neprochází.
Zdeněk Pinc