Meteor (MBDA)
Beyond visual range air-to-air missile (bvraam)
Nejvyspělejší evropská řízená střela vzduch-vzduch
Jestli jsem se tu nad francouzskými střelami Mica rozplýval, pak nad Meteorem už snad něčeho upustím. Střela Meteor panevropského raketového výrobce MBDA se dá považovat za syna projektu Mica nebo aspoň většího výkonnějšího následníka v budoucích dekádách 21. století.
Řízená střela leteckých soubojů Meteor byla vyvinuta jako Beyond Visual Range Air-to-Air Missile pro sestřelování vzdušných cílů nad rámec vizuálního kontaktu ve stále digitálnějším 21. století. Střely jsou připraveny pro nástup nové generace víceúčelových letounů jako F-35 Lightning II.
Meteor byl vyvinut pro Eurofighter Typhoon, Rafale a Gripen panevropskou raketovou kanceláří MBDA mezi lety 2002 a 2006. Na vývoji měly zájem největší letecké mocnosti Evropy, tedy Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Švédsko a Španělsko.
Střela je velmi odolná vůči EM rušení a funguje v digitálním síťovém scénáři bojiště dneška, vybavena aktivní radarovou naváděcí soustavou a odolným rádiovým spojem. Roznětka nálože se aktivuje při kontaktu nebo v blízkosti cíle. Meteor je dosud vrcholným evropským nástrojem pro vybojování vzdušné nadvlády. Raketa může být vystřelena proti více cílům současně a sama si určuje jejich prioritu. Prvotní cíl může vyznačit jiný letoun, než ze kterého je raketa vypuštěna. Rakety byly navrženy s algoritmy pro odfiltrování klamných cílů a navrženy tak, aby mohly fungovat za vysoké úrovně EM rušení. Rakety jsou schopné získat cíl až po vlastním odpálení (lock-on after launch), což jim dává obrovskou agilitu do vzdušných soubojů a jejich divoké manévrování vektorováním tahu jim tuto schopnost stvrzuje. Meteor může dokonce být použit na sestřelování rychle a nízko letících střel s plochou drahou letu.
Zvláštností raket Meteor je, že kromě prvního stupně raketového motoru jsou poháněny v přibližovací a v terminální fázi letu náporovým motorem typu ramjet. Ten se zažíná náporem vzduchu letící rakety hnané dosud raketovým motorem, až po přesáhnutí 2,5 násobku rychlosti zvuku. Poté raketu žene až k terminální rychlosti 4 Machy a to cestovním módem (úsporným na palivo). Proto operační dolet Meteoru je 120 km čímž přesahuje všechny světové řízené střely středního dosahu. Maximální výška je opět velmi nadstandardních 25 km. Čistý kinetický výkon střely přesahuje současníky 3 až 6 krát. Oficiálně nebyly výkonnostní parametry, jako třeba vícesledová akcelerace během letu střely, nikdy zveřejněny. Nezbývá než věřit MBDA, že současnou americkou "kapacitu v oboru" Amraam přesahuje Meteor přinejmenším dvojnásobně. No-escape-zóna je pro Meteor třikrát delší. Zdá se, že díky ramjetu raketa akceleruje vlastně neustále a díky vektorování tahu současně s křidélky je schopna divokými manévry pronásledovat jiné řízené střely. Evropané vynalezli svůj Meteor proto, že Američané takto pokročilou střelu leteckých soubojů vůbec nevyvíjeli. Měli totiž přesvědčení, že schopnosti jejich nové stíhačky F-22 Raptor daleko přesahují cokoli, s čím se může setkat. Evropské mocnosti po roce 2000 původně vyvíjeli 4 různé pokročilé střely, z nichž to nejlepší je dnes zhodnoceno právě v Meteoru.
Je známo, že japonské Mitsubishi vyvíjí novou střelu na konceptech Meteoru, ovšem menší, skladnější a s AESA radarem proti stealth stíhačkám.
Nadšenými uživateli střel Meteor jsou snad všechny větší evropské země, plus Brazílie a Indie.
Zdroje
https://mbdainc.com/products/meteor/
https://www.mbda-systems.com/product/meteor/
https://www.saab.com/products/meteor
https://en.missilery.info/missile/meteor