Mbombe 8 / Barys

Infantry Combat Vehicle
Jihoafrický těžce obrněný transportér / bojové vozidlo pěchoty

Víceúčelové vozidlo Mbombe 8 bylo představeno 2016. Za osmiletým vývojem stojí jihoafrický výrobce Paramount Group a Kazakhstan Engineering. Mbombe je celá rodina vozidel v konfiguraci 4x4, 6x6 a 8x8. Mbombe 8 je osmikolovou variantou.

V Kazachstánu je pojmenováno jako Barys IFV. Barys a Mbombe je jedno a totéž vozidlo. Výrobcem je situováno do role infantry combat vehicle (ICV), tedy pro dovážení jednotek pod ochranou na bojiště a podpůrné palebné role. Je prosazováno jako ICV nové generace, což aspoň v africkém srovnání rozhodně platí. Bude nahrazovat ruská vozidla BTR z let 80.

Dokáže uvézt osmičlenný výsadek plus tříčlennou obsluhu. Při 28 tunové hmotnosti to činí 9 tun užitné zátěže. Výsadek opouští vozidlo po vozidlem operované zadní rampě.

Silná je celková úroveň ochrany. Standardní konfigurace pancéřování je nastavena na úroveň STANAG 4569 level 3+, protiminová odolnost pak na úrovni STANAG level 4a/b, pročež vozidlo ustojí výbuch protitankové miny síly 10 kg TNT pod plochou podlahou nebo jedním z kol. Díky vysoké balistické ochraně vydrží výbuch 50 kg TNT zboku z pěti metrů.

Podle potřeb mise může mít montovánu širokou škálu zbraní. Standardně se ale počítá s konfigurací ruské vzdáleně operované věže AU-220M s 30 mm nebo 57 mm hlavním kanónem. Dále s 7,62 mm spřaženým kulometem a soustavou postranních zadýmovacích granátometů. Sekundárně je možnost připojit zbraňovou stanici s 12,7 mm kulometem nebo 40 mm granátometem.

Do standardní výbavy patří výkonná klimatizace, vyprošťovací naviják. Vnitřní přístroje zvládnou pracovat v teplotním rozmezí -55°C až 55°C.

Mbombe 8 je poháněno šestiválcovým turbo-diesel motorem Cummins o výkonu 450 hp. Vozidlo disponuje hydropneumatickým zavěšením pro vysokou stabilitu. Pneumatiky jsou jako u všech vozidel tohoto druhu vybaveny dojezdovými vložkami a centrálním dohušťováním. Rovněž je zde pomocný zdroj energie pro práci vnitřních přístrojů nezávisle na hlavním motoru. Překvapivá je maximální silniční rychlost 110 km/h a dojezd 800 km. Má schopnost brodit se vodou, není tedy obojživelné (v Africe proč taky). Může překračovat překážky do 600 mm a zdolávat svahy do stoupání 60% při 40% bočním sklonu.

Mbombe je cíleno pro export. Zatím je operační v armádách Jihoafrické republiky, Jordánska a Kazachstánu.

Specifikace

Hmotnost 28 tun; délka 8 m; posádka 4+8; motor turbo-diesel 450 hp; max. rychlost 110 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
http://www.paramountgroup.com/capabilities/land/mbombe-8/

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=987

https://www.janes.com/article/83169/enhanced-mbombe-aad18d2

https://www.army-technology.com/projects/mbombe-8-infantry-combat-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion