Matador (Streit)

8×8  Armored Infantry Carrier
Kanadský obrněný transportér pěchoty

Osmikolový Matador kanadského výrobce Streit Group jde stejnou cestou jako šestikolový Varan, tj. soustřeďuje se především na balistickou a protiminovou ochranu. Je však modernější (rok uvedení 2015) a z dílny Streit Group jde o největší vozidlo.

Vozidlo splňuje standard MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), tedy je maximálně chráněno proti minám zespod a výbušným nástrahám z boku vozidla. Celá korba je mohutně pancéřována na úroveň normy STANAG 4569 level 4. Vozidlo tedy ze všech stran musí vydržet zásahy z těžkých kulometů ruské ráže 14,5 mm s průbojným střelivem a výbuchy protitankových min o síle ekvivalentu 10 kg TNT. K ochraně proti výbuchům zespodu Matador přistupuje klasicky dnem korby tvarovaným do písmene V, kterýžto tvar rozvádí energii výbuchů do stran od posádky a ještě má pancéřovanou rozvodovku. Navíc může být vozidlo dovybaveno pláty přídavného keramického pancíře, které jeho balistickou ochranu ještě vystupňují zřejmě až k levelu 6 (výrobcem neuvedeno).

Konstrukce vozidla jinak spočívá na netypické situaci motoru vprostřed vozidla, obslužné posádky vpředu a prostoru pro výsadek vzadu. Využívá terénního podvozku Volvo, který mu spolu s nízkým těžištěm propůjčuje mimořádnou stabilitu v těžkém terénu. Také výjimečná schopnost brodu bez přípravy do hloubky vody 1,5 m se v močálovitém terénu Kanady hodí.

Matador pojme celkem 12 vojáků: Řidiče, velitele a 10 členů výsadku. Vozidlo má zůstat v zásadě nevyzbrojeno, ale může mít na střeše instalovánu zbraňovou stanici pro 12,7 mm kulomet a dokonce je dost silné i na omuženou zbraňovou věž. Pro zvýšení ochrany je zde přítomna také německá nejdokonalejší soustava kouřové clony ROSY (rapid obscurant system).

Matador APC je poháněn přeplňovaným vznětovým motorem 12.1 L Volvo s automatickou šestistupňovou převodovkou Volvo. S celkovým výkonem 420 koňů jsou schopny 23 tun těžké vozidlo hnát silniční rychlostí 100 km/h při dojezdu 800 km.

Do výbavy vozidla Matador patří pátrací světlomety, ambulantní výbava, možnost extra zásoby paliva, lékárničky pro všechny pasažéry, protivýbuchová sedadla a elektrický zdroj.

Specifikace

Rok 2015; bojová hmotnost 23 t; délka 8,93 m; posádka 2+10; rychlost 100 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

https://www.slideshare.net/FlorinSFleseriu/streit-apc-brochure

http://www.army-guide.com/eng/product5197.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA