Marksman

Anti-aircraft system
Britský samohybný protiletecký systém

Tento protiletecký 35 mm dvojkanón obrany na bezprostřední vzdálenost vyvinula britská společnost dříve zvaná Marconi 1983-1985 a vyráběl se do 1992. Ústředními součástmi jsou radar Marconi Series 400 a dvojice kanónů Oerlikon 35 mm. Zbraňový systém se dá montovat na mnoho podvozků tanků včetně ruských a čínských. Nejnovějším řešením je Marksman na podvozku německého tanku Leopard 2A4, které je v operační schopnosti u finské armády.

Jako všechny kanónové AA systémy je i Marksman určen především k postřelování vrtulníků, také nízko a ne úplně nejrychleji letících letounů s pevným křídlem. Na to má však dost vysoký podíl zásahů 52%. Zrovna tak je možno ho použít proti pozemním lehce pancéřovaným cílům.

Polská varianta byla na podvozku tanku T-55 a celé to vážilo 41 tun.

Radar má současně funkci jak detekční tak sledovací, pracuje v pásmu X a J, cíle detekuje do 12 km, automaticky sledovat je může na 10 km a jeho laserový dálkoměr funguje na 8 km. Zbraň obstarávají velitel a střelec skrz gyroskopem stabilizovaná optická hledí.

Švýcarské kanóny Oerlikon pak mají solidní kadenci 18 ran za vteřinu, úsťovou rychlost 1175 m/s a pálí fragmentačními střelami. Maximální vzdálenost cíle pro úspěšný sestřel je 4 km. Kanóny mají rozsah úhlů náměru od −10° do 85°.

Vozidlo je vybaveno také 7,62 mm ochrannou zbraní, osmi tubami zadýmovacích granátometů a odpalovačem světlic.

Systém byl nebo je operační u mnoha armád Evropy. V současnosti se přechází k raketovým protivzdušným řešením.

Zdroje

http://weaponsystems.net/weaponsystem/EE03%20-%20Marksman.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Marksman_anti-aircraft_system

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren