Manul

Infantry fighting vehicle
Ruské bojové pěchotní vozidlo pro export

Manul je další exportní ruské obrněné vozidlo pěchoty, specializující se přímo na bojovou roli. Manul byl představen teprve 2020 a kombinuje v sobě zdokonalené prvky už tak skvělých pásových IFV BMP-3 a kolových Bumerang.

Dominantou vozidla je vzdáleně operovaná bezposádková zbraňová věž TKB-945 Boomerang-BM RCWS přicházející s vícero zbraněmi, podobně jako dřívější vozidlo Terminator. Hlavní zbraní je tu 30mm kanón 2A42, 7,62mm kulomet PKTM a odpalovač čtyřech protitankových střel Kornet, jež by se měly postarat o zničení jakéhokoli tanku dneška na vzdálenost 8 km. 

Část pro výsadek pojme 8 vojáků, kteří mají k dispozici zadní hydraulickou vyloďovací rampu. Věž je společná dřívějším vozidlům Kurganets, Bumerang a T-15. Manul požívá 50% společných součástí s BMP-3. Zásadní změnou oproti němu je výkonnější spočítačování a systém řízení palby, který by měl sledovat a identifikovat cíle a zahájit na ně palbu na 4 km. Měl by si dobře poradit s maskováním cílů díky vícespektrální elektrooptice a lépe předvídat trajektorii pohybujících se cílů. Člověk si říká, proč Rusové navrhovali již páté moderní bojové pěchotní vozidlo, ale to je holt ruský přístup ke všemu. Vládne mu jednoznačně marketing a jeho produktová diferenciace.

Rusové cílí Manul pro export a podávají ho jako výkonnější, lépe vyzbrojenou alternativu k americkým M2 Bradley. Ostatně oba mají úroveň balistické ochrany zepředu a zboku na levelu 6 standardu STANAG 4569. Manul je také lehčí a uveze při tříčlenné obsluze výsadek o dva vojáky početnější.

Jízdní výkony pásového vozidla jsou nadmíru slušné: 70 km/h po silnici, 55 km/h terénem a 9 km/h při plavení. Motor UTD-32 navýšil výkon na zlověstných 666 koňů.

Koupi prý plánují jihoamerické a JV-asijské země.

Specifikace

posádka 3+8; rychlost 70 km/h; 

Zdroje

http://www.army-guide.com/eng/product6100.html

https://www.rbth.com/science-and-tech/332958-look-at-russias-new-ifv

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zlo triumfuje, když slušní lidé mlčí.
neznámý válečný veterán