Makran

Nejnovější íránské IFV

Makran IFV je pásovým transportérem pěchoty z dílny Íránu, konkrétně z Research and Self-Sufficiency Jihad Organization. Principiálně vychází ze sovětských pěchotních vozidel.

Makran byl představen roku 2020 a nasazen k Islámským revolučním gardám. Vozidlo má dvě bojové role: Je jak transportérem pěchoty s velkým prostorem pro výsadek (celkem 12 pasažérů), stejně tak bojovým vozidlem s 30 mm kanónem Šipunov 2A42, k tomu má spřažený kulomet 7,62 mm. 

Pohonem je vznětový motor, jenž dokáže hnát vozidlo po silnici 80kilometrovou rychlostí a je obojživelný (v plavení 11 km/h).

Fotky a videa jsou k dispozici teprve od roku 2021. Makran má silnější pancíř ze všech stran než jeho předchůdce, vozidlo Rakhsh. Makran disponuje dnešním systémem řízení palby, má tepelný zobrazovač, noktovizorové kamery, laserový dálkoměr, odpalovače kouřových granátometů a může nést odpalovač řízených střel od ruského Almazu. Také může nést uznávané protitankové izraelské střely Spike ATGM z roku 2006 a můžou to být také íránské střely Toophan.

Více o íránském vozidlu není známo.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Makran_IFV

https://forum.warthunder.com/index.php?/topic/561367-makran-ifv-btr-50-reborn/

https://www.armyrecognition.com/defense_news_july_2020_global_security_army_industry/iran_irgc_unveils_new_armored_personnel_carriers_and_upgraded_t-72m_main_battle_tank.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren