MML
Multi-Mission Launcher
U.S. univerzální raketomet (AGM / AAM)
MML je novým americkým (U.S.) víceúčelovým samohybným raketovým odpalovačem určeným sloužit jako dělostřelecký raketomet a zároveň jako protiletecký a protibalistický systém na krátkou vzdálenost.
Jako nejmodernější raketový systém z roku 2018 od výrobce vojenských letadel Northrop Grumman a vyznávající otevřenou architekturu návrhu je určen především pro kompletní protivzdušnou ochranu blízkých pozemních jednotek před jakýmkoli přepadem shora, od střel s plochou dráhou letu až po sestřelování padajících projektilů z houfnic a minometů (CRAM).
MML je určen pracovat jako prvek síťových scénářů vzdušné obrany třeba se systémy Patriot a to přes moderní mobilní 3D radary AN/MPQ-64F2 Sentinel-3D, AN/MPQ-53 nebo AN/TPQ-36A Firefinder. S nimi je spojen vysokorychlostním rádiovým datalinkem. Tyto moderní radary vidí letět baseballový míček (... jak říkal Trump na návštěvě v Číně) a tedy dokáží k tak malému cíli jako mina z minometu přesně dopravit svoji protiraketu a zneškodnit ji na vzdálenost 15 až 18 km. K tomu slouží vyvýšená pasivní anténa s fázově posunutým elektronickým snímkováním, která zaznamená i cíle letící několik metrů nad zemí vysokou rychlostí až do vzdálenosti 30 km. Jinak na vzdálenost 75 km dokáže sledovat 60 velkých cílů.
Za pojezdovou část mu byl vybrán střední šestikolový vojenský náklaďák Oshkosh FMTV. Zbraňová část spočívá na otočné plošině se sklopným kontejnerem pro 12 až 15 raket. Před palbou je vozidlo vztyčeno na hydraulických vzpěrách.
Pravým unikátem je však výčet raket, které může MML vystřelovat. Jsou to:
AIM-9X Sidewinder
AGM-114L Longbow Hellfire
Miniature Hit-to-Kill (ISTC)
FIM-92 Stinger
Tamir (rakety izraelského Iron Dome s dosahem 70 km).
Úžas tkví v tom, že pomocí protitankových raket Hellfire dokáže účinně ničit také pancéřované cíle a vrtulníky na vzdálenost 40 km.
Tuto specialitu rozšiřují rakety systému MHTK od dalšího výrobce vojenských letadel Lockheed Martin Corporation. MHTK jsou malé kinetické interceptory ničící cíl přesným zásahem tyče z hustého kovu a tedy bez výbušné síly. Jsou 61 cm dlouhé a 4 cm široké, s hmotností 2,2 kg. Na sestřelování projektilů a křižujících střel jsou zřejmě to nejlepší nebo aspoň nejmodernější. Jelikož jsou malé, může jich být umístěno několik v odpalovací šachtě pro jednu standardní raketu. MHTK je vybavena aktivním navaděčem v hlavici, jedním ze tří typů. Ty zahrnují aktivní radarové, poloaktivní laserové a dokonce experimentální videokameru v čele rakety (má sloužit asi spíše coby rychlý přímočarý průzkum).
Zdroj
https://en.missilery.info/missile/mml
https://missiledefenseadvocacy.org/defense-systems/multi-mission-launcher-mml/