MLI-84M Jderul
Infantry fighting vehicle
Rumunský muzeální kousek pěchotního vozidla
Rumunská bitevní vozidla nepatří zdaleka k elitě, nepatří ani k průměru. My si tady můžeme interně říci, že jde vlastně o to nejhorší vojenské vybavení Evropy, jaké v NATO existuje.
A lze to krásně vidět na pěchotním vozidlu MLI-84 Jderul z roku 1994, jež je mírným dovylepšením sovětského BMP-1 z roku 1985. A proto o něm dále jenom velmi stručně, nemá smysl se o jeho dovednostech šířeji rozepisovat.
Celé vozidlo se točí kolem 15,8litrového vznětového šestiválce, kapalinou chlazeného, vyvinutého v Rumunsku. Celkový výkon pohonu je pouze 355 koňů (265 kW). Vozidlo je o něco širší než původní sovětské a má zvýšenu kapacitu nádrže na 600 litrů.
Naštěstí hmotnost vozidla je pouhých 16,6 tun, takže to slušně jede aspoň po silnici rychlostí 65 km/h. Věž z BMP-1 zůstala nedotčena a za výzbroj byl zvolen 12,7 mm kulomet DShK. Pro zajímavost světlá výška pásáku je 40 cm nad zemí.
Za zmínku stojí jeho poslední verze, upgrade na MLI-84M, kde všech necelých 200 kusů v rumunské armádě je opraveno na tuto verzi. Má novou izraelskou věž OWS-25R se švýcarským 25 mm protileteckým kanónem Oerlikon. Dokonce má odpalovač dvojice protitankových řízených střel 9M14 Maljutka /M/P, jež se v NATO jmenují AT-3 Sagger. Ano AT-teprve-3, pro svůj až muzeální původ. Snad ale prý je zde možnost dodatečně namontovat odpalovač dnešních izraelských střel Spike. Také je možnost osadit stroj dnešním motorem Caterpillar C9 rovněž s výkonem 400 hp. Tím je ztracena obojživelnost.
Je to opravdu jenom okulometený plechový kočár Rumunů, jak by ho asi nazval nějaký nepříznivec vojenské techniky.
Specifikace MLI-84M
Hmotnost 17,6 t; délka 7,3 m; posádka 3+8; rychlost 65 km/h; dojezd 550 km;
Zdroj
https://tanks-encyclopedia.com/coldwar/Romania/MLI-84_Jderul.php
http://www.strategic-bureau.com/en/mli-84m-aifv-romania/
https://www.militaryperiscope.com/weapons/ground-combat-vehicles/armored-personnel-carriers/mli-84-infantry-combat-vehicle/overview/