MLHS APKWS

Multiple Launch Hydra System
U.S. Nově naváděný raketomet s původně nenaváděnými raketami

Arnold Defense, americký výrobce raket Hydra, které provázejí všechny U.S. bitevní vrtulníky snad od počátku věků, představil koncem roku 2019 senzační věc: Je to vlastně nové paradigma v používání 70 mm neřízených raket Hydra. Přidal jim navádění a z Hyder jsou od nyní řízené střely.

Všem vojenským strojům, které dosud využívaly raketnice s Hydrami, tak může být přidána nová kapacita. MLHS (Multiple Launch Hydra System) je zatím bojeschopný v podobě pozemního odpalovače 23 raket Hydra. Typická letecká válcová raketnice byla zaměněna za kvádrovou s 23 hlavněmi, schopnou vystřelovat všechny varianty 70 mm raket. Klíčovým pojmem je zde nové naváděcí zařízení Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS), s nímž rakety Hydra teprve dostávají šťávu a stává se z nich mimořádné levný a zároveň chirurgicky přesný útočný prostředek.

Důvtip je v tom, že pomocí tohoto zařízení se dá přidat nový rozměr bojové kapacity už stávajícím raketám Hydra, které již dávno dlí v inventářích armád. APKWS poskytuje raketám laserové navádění dle tvrzení výrobce nejpřesnější ve své třídě. Z Hyder se tak stává přesně naváděná munice (precision-guided munitions). Oba systémy APKWS a MLHS dohromady váží třetinu a stojí třetinu dnes běžně používaných ATGM systémů.

Zařízení APKWS vyrábí nadnárodní zbrojař BAE Systems a vyrobil jich již 35 tisíc kusů. V inventáři amerického protitankového parku APKWS přesně vyplňuje mezeru mezi neřízenými raketami Hydra 70 a ultimátními AGM-114 Hellfire. U.S. armáda zařadila systém APKWS/MLHS do role postřelování lehce pancéřovaných vozidel.

Ačkoli článků o tomto počinu je na světovém internetu nespočet, specifické parametry bojového kompletu téměř chybí, takže se o tom Američané nechtějí šířit. Z toho mála, co se mi zjistit podařilo, víme, že navádění je poloaktivní laserové. Jelikož spousty raket Hydra již existují ve skladech a přitom v hlavici žádný laserový navaděč nemají, pricip APKWS lišácky přidal pár laserových čidel před náběžnou hranu stabilizačních křidélek rakety, aby pro ně nemusel vyvíjet a montovat všem raketám nové hlavice. Samotné zařízení APKWS verze 1 bylo hotové již v roce 2018, toto je APKWS II.

Celý bojový komplet sestává z raketnice, raket, měřící a naváděcí soustavy. Laserová čidla se zapínají půl vteřiny po výstřelu rakety a jejich hlavní hardware je umístěn ve středu těla rakety mezi motorem a roznětkou hlavice. Celé zařízení zvyšuje hmotnost rakety Hydra o 4kg. Podle varianty hlavice je dostřel takto renovovaných raket mezi 1,1 až 5 km. Raketa tam doletí za 5 vteřin.

Motor raket je původní, nezměněný. Ačkoli laser seeker vidí na vzdálenost 14 km, bylo by potřeba nového výkonnějšího motoru raket, aby takto daleko rakety dosáhly. Jedna norská firma již prý pracuje na tomto řešení, jakým chce zvednout dosah raket na 15 km.

Délka jedné rakety je 1,87 m, průměr 70 mm, rozpětí stabilizátorů 24 cm, hmotnost jedné rakety 15 kg, rychlost rakety 3,600 km/h (Mach 2,9), dosah 5 km. Odchylka v přesností u cíle je 0,5 m, což je opravdu výjimečně přesné i na daleko sofistikovanější systémy dneška. Nyní se pracuje na variantě, jež by byla schopná práce z vrtulníků.

Zdroje

https://www.arnolddefense.com/product/mlhs/

https://www.arnolddefense.com/arnold-defense-launches-their-new-mlhs-high-capacity-rocket-launcher/

https://www.joint-forces.com/defence-equipment-news/26113-arnold-defense-to-unveil-multiple-launch-hydra-system

https://www.baesystems.com/en-us/product/apkws-laser-guided-rocket

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Genialita je neomezená schopnost šetřit námahou.
Sherlock Holmes