MH-60R Romeo SeaHawk

Multirole maritime helicopter

Nejdokonalejší vrtulník protiponorkového boje současnosti vznikl 2001 mnohými vylepšeními původního víceúčelového vrtulníku UH-60 Black Hawk, který má původ v USA a v roce 1983.

Přenesením pole působnosti na moře a značnými úpravami vznikla schopnost vrtulníků plnit řadu specializovaných námořních rolí, jako likvidace hladinových cílů, palebná podpora na moři, bojové záchranné mise, likvidace min a letecké zásobování.

Jde o vrtulník středně těžký s čtyřlistým hlavním rotorem a čtylistým vyrovnávacím rotorem. Je řízen digitální avionikou pomocí čtyř multifunkčních displejů. Pohonnou  jednotkou jsou dva turbohřídelové motory General Electric o výkonu 1425 kW (celkem 3400 shp). Patří do celé rodiny vrtulníků -60, jež sdílejí společný drak letounu.

Postupný sled změn, kterými musely vrtulníky UH-60A projít na cestě k námořním SH-60B a MH-60R čítá: protikorozní ochranu, výkonnější motory z řady T700, další dva pylony pro senzorická zařízení, podvozek pro přistávání na palubu lodí, větší zásoba paliva, sklápěcí rotory, svislý odhazovač sonobójí, vyhledávací radar APS-124 a vstup do vrtulníku jedněmi dveřmi.

Standardní posádku tvoří 2 piloti a 1-2 operátoři senzorů.

Co do bojových schopností MH-60R, vše spadá do LAMPS Mk III avioniky a senzorů dle tohoto U.S. standardu protiponorkového boje. Na prvním místě jmenuji AN/ALQ-217 podpůrné zařízení pasivního elektronického boje (ESM) od Lockheed Martin, které samo hlídá nepřeberné množství údajů elektronického boje, jenž je na moři divočejší, než kde jinde a dále upozorňuje piloty, případně spouští jiná bojová zařízení. V podstatě se skládá z čtyř různých antén radaru a výpočetního aparátu pro data EW. Dále je to detektor magnetických anomálií (MAD), akustické bóje (sonobóje). Dále varovný radarový přijímač AN/AAR-47 a elektrooptický systém AN/AAS-44, který integruje FLIR a laserový dálkoměr. Dále AN/ALE-39 výmetnici klamných cílů, AN/ALQ-144 infračervenou rušičku, AN/SRQ-4 komunikační data link a další drobnější zařízení.

Dva pylony podvěšené zátěže mohou nést nejen kulomety a přídavné nádrže ale především protilodní střely AGM-119 Penguin, také nejnovější AGM-114R Romeo Hellfire, od nichž vrtulník získal svoje jméno a protiponorková torpéda Mk.46, Mk.50, Mk.54. 

Uživateli Romeo Seahawků kromě USA jsou Austrálie, Brazílie, Dánsko, Indie, Japonsko, které si je vyrábí licenčně, dále Řecko, Saudská Arábie, Singapur, Španělsko, Thajsko, Thaiwan a Turecko.

Specifikace

Hmotnost 6-10 t; délka 19 m; posádka 4; max. rychlost: 272 km/h; stoupavost 8,4 m/s; dostup 3790 m; dolet 592 km;

Zdroje

Oficiální:

https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/sikorsky-mh-60-seahawk-helicopters.html

https://www.navy.gov.au/aircraft/sikorsky-mh-60r-seahawk

https://www.navyrecognition.com/index.php/focus-analysis/naval-technology/8457-mh-60r-romeo-seahawk-technical-review-world-s-most-advanced-maritime-helicopter.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Sikorsky_SH-60_Seahawk

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Osamělost není nesnesitelná, když je mysl naplněna zápalem pro věc.
Percy Fawcett