MEADS

MEADS (Medium Extended Air Defense System)
Mobilní protiletecký systém

Vyvíjen třemi státy NATO USA, Německem a Itálií aby poskytl více mobilní a levnější alternativu k megalomanskému systému patriot. Ačkoli úspěšně otestován byl již 1999, 2005 až 2014 se dostává do armád NATO. Například Bundeswehr na něj spoléhá jako na protibalistický deštník německa.

MEADS je kompletní řešení jak poskytnout 360° protivzdušnou ochranu před balistickými střelami nesoucími hlavice hromadného ničení (CBRN), tedy před balistickými střelami dlouhého dosahu, křižujícími střelami, letectvem a ochraňovat tak svoje manévrové jednotky přímo za pochodu. MEADS má nejen vynikající taktickou mobilitu a průchodivost terénem, také co do strategické mobility je přenositelný letouny C-130 a A400M.

Modulární síťová architektura dovoluje lidskému operátorovi neustále hlídat bojiště pomocí MEADS senzorů, přičemž zbraňové systémy nemusí být zapojeny nebo zapojeny ihned na vyžádání. Jako síťový prostředek MEADS neustále porovnává svoje data s leteckými systémy včasného varování a ostatními protibalistickými systémy jako je C3 systems, ACCS, SAMOC, AEGIS, THAAD and Patriot. MEADS využívá fázově posunuté elektronicky skenované pole jako hlavní prvek navádění svých raket PAC-3.

Jelikož MEADS sestává z méně prvků a představuje vysokou autonomii a nízkou logistickou náročnost, může být nasazen ihned po vypuštění z letounů transportu, aby chránil cíle vysoké hodnoty kdekoli na bojišti.

2013 dostal německý MEADS integrovaný IFF transpondér. 2015 byl "zaučen" spolupracovat s polským systémem Wisla. 2016 podstupuje MEADS překlenovací fázi polského protileteckého systému Narew krátkého dosahu.

Celá baterie sytému MEADS sestává z šesti prvků: Je to MEADS radar - víceúčelový střelecký radiolokátor - AESA radar, ku klasifikaci hrozeb;
Battle management system, který zajišťuje vysokou míru autonomie, aby MEADS mohl být rozmístěn v poli setrvale;
Multifunkční střelecký radar jako pasivní fázově posunuté pole;
MFCR jako vyhodnocovací prvek zajišťující řízení palby;
BMC4I - Battle Management, Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence;
TOC Tactical Operations Center vyhodnocovací prvek hrozeb;
Launcher and Reloader nesoucí 8 PAC-3 raket připravených k výstřelu.

PAC-3 řízené střely byly 2004 stanoveny jako hlavní zbraně, přičemž PAC-3 Missile Segment Enhancement and canister se stará o letové výkony střel již přímo za letu. Pro zpětnou kompatibilitu s německou protibalistickou ochranou je systém připraven odpalovat rakety IRIS-T kratšího dosahu. MEADS díky svým systémům BMC4I a TOC je připraven jet s prvosledovými jednotkami a poskytovat data ze svých senzorů spojeneckým jednotkám. MEADS by měl snižovat riziko palby do vlastních řad na úplné minimum. 2010 MEADS podstoupil rozsáhlé testování při spolupráci evropských jednotek a ukázal se velmi dospělým řešením. Od 2017 MEADS nahrazuje německé Patrioty a polské Wisla systémy. Kolem zbraňových parametrů je bohužel však ticho po pěšině, ostatně není divu.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/meads.html

https://www.army-technology.com/projects/meads/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone