MD 969 Armed Twin (MD Helicopters)

Multi-mission combat attack helicopter
U.S. lehký ozbrojený vrtulník

MD 969 má být víceúčelovým vrtulníkem od amerických MD Helicopters. Návrh těží z civilního MD 902 Explorer. Byl představen 2019. Jan název napovídá, jde o dvoumotorový ozbrojený vrtulník, s piloty umístěnými vedle sebe. Výrobce by svůj vrtulník rád viděl v těchto rolích: útok, evakuace raněných v bojových podmínkách, rozmísťování jednotek, velení a komunikace a v dalších spíše partyzánských úkonech. Vrtulník se údajně honosí nebývalou manévrovatelností, prodlouženým doletem a bezpečností. Vždy, když jsou podobné údaje zmiňovány, v praxi to znamená, že stroj sotva sám letí.

Trup vrtulníku je z lehkých kompozitních materiálů, avionika je ovládána pomocí multifunkčních displejů, dveře jsou vysouvací po obou stranách. Šířka otvoru po plném vysunutí dveří je 1,3 m. Kabina o objemu skoro 5 m3 pojme osm pasažérů. Konstrukce je bez zadního rotoru a tedy vyrovnávání kroutícího momentu nosného rotoru je řešeno skrz Notar. Nosný rotor má pět listů.

Ovládání vrtulníku je 100% digitální pomocí sady avioniky Genesys Aerosystems IDU-680. Její architektura je otevřená, umožňuje tedy přidávání nových ovládacích prvků a funkcí bez změny stávajících.

IDU-680 asistuje pilotovi tím, že mu poskytuje 3D výhled prolnutý s vyznačením georeferenčního vektoru, s výstupem z meteo-radaru, s komunikačními daty s velením, s navigačními daty a s mapou. Senzorová hlava průzkumného subsystému typu ISR (intelligence, surveillance, reconnaissance) je umístěna pod čumákem.

MD 969 je připraven nést až šest zbraní nesených pomocí systému jednotných tub od Systima Technologies. Počítá se s nesením řízených střel, odpalovačů dronů a sonobójí.

Stroj je schopen udržovat cestovní rychlost 296 km/h a dosahuje maximální rychlosti 333 km/h. Výdrž ve vzduchu činí 4,3 hodiny. Vzletová hmotnost je 3 tuny s užitnou zátěží 1,5 tuny.

Zdroj

https://www.mdhelicopters.com/md-helicopters-introduces-the-md-969-combat-aircraft-at-hai-heli-expo-2019.html

https://www.mdhelicopters.com/md-969.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren