MCV Type 16

MCV Type 16
Maneuver combat vehicle Mitsubishi
Japonský stíhač tanků

MCV Type 16 se dá nejjednodušeji popsat jako tank na kolech. Svojí konfigurací maximální zbraně a minimálního pancéřování jde jasně o stíhač tanků útočného charakteru, ačkoli Japonci ho vyvinuli pro své obranné pozemní síly právě pro obranu ostrovního Japonska (Čína vystrkuje rohy). Role určení je přímá palebná podpora pěchoty a ničení středně pancéřovaných cílů.

Návrh MCV započal 2007 u zbrojní divize Mitsubishi, veřejně odhaleno bylo 2013 a do ozbrojených složek se dostává od 2015.

Taktická i strategická mobilita byly prioritou při vývoji MCV. Vozidlo je svižné a lehké. Dopraví silný kanón i po nejužších stezičkách či do silně zastavěných městských oblastí. MCV zároveň mělo být jako pírko transportovatelné přepravními letouny Kawasaki C-2. Vynořují se však obavné ohlasy pilotů přetížených letounů C-2, že 26tunové vozidlo s personálem a veškerou výbavou letoun s maximálně 30tunovým nákladem prostě neuveze. Roztroušenost Japonska po ostrovech je jeho zásadní svízel. MCV má sloužit jako vozidlo rychlé odpovědi na případnou invazi Číny a mezi jednotlivými ostrovy bude převáženo letecky. Bohužel zřejmě dvojnásobkem letadel, protože jedna povezou samotné stroje MCV a druhá personál, výbavu a výzbroj, což Japoncům logisticky ztíží už tak těžkou situaci. Tady se výrobci Mitsubishi a Japonské Ocelárny přepočítali. Místo přepychové tankové věže, měli vozidlo osadit něčím levným a lehkým, aby jedno MCV mohlo být přepraveno se vším všudy jedním letounem C-2.

Údaje o pancéřování vozidla jsou mírně tajeny. Podle vzhledu podvozku přisuzují západní analytici vozidlu MCV odolnost proti protitankovým minám a ví se, že používá neupřesněný modulární pancíř na ocelové kostře. 2009 snad prý byla otestována odolnost proti 30 mm kanónům zpředu vozidla a proti 12,7 mm kulometům po stranách. Modulárně snad prý lze balistickou ochranu navýšit na úroveň 40 mm a 14,5 mm. Jak Japonci tvrdí, vozidlo slouží výhradně obraně japonských ostrovů proti invazi, a při vývoji nepředpokládali, že by se kdy účastnilo útoku na cizím území. Proč mu ale dali jméno "manévrové", zůstává záhadou nebo na domyšlení čtenáře. Manévrové přece nazvu něco, co má za úkol držet krok s tanky při manévrovém boji v prvních liniích invaze na nepřátelské území.

Dokáže útočit i na značně pancéřovanější cíle, než je samo, díky 105 mm drážkovanému kanónu. Používá kompatibilní munici s NATO 105 mm, jíž si veze v zásobě 40 kusů. Tato hlavní zbraň je nabíjena manuálně, což šetří hmotnost vozidla. Sekundárními zbraněmi jsou 12,7 mm kulomet lafetovaný jako protiletecký na střeše a spřažený kulomet 7,62 mm.

Výrobce výslovně udává, že MCV není stavěno na žádném transportéru pěchoty a není APC. Posádka čtyř členů je tvořena klasicky řidičem, velitelem, střelcem a nabíječem. Je kritizována vysoká deformace hlavně v horkých podmínkách, i přehřívání posádky, neboť vozidlo nemá klimatizaci. Naštěstí Japonsko leží v teplotním pásmu kolem Vladivostoku, takže při vlastní obraně by to neměl být zas takový problém.

MCV má neupřesněnou NBC ochranu posádky. Ve věži podobné jako u tanku Type 10 má také nejmodernější elektroniku tohoto tanku, jako přehledové a sledovací systémy, systém řízení palby. Nabízí střelbu na pohybující se cíle za vlastního pohybu, což je ale dnes samozřejmostí. Aktivní ochranu představuje standardní výmetný systém zadýmovacích granátů, který pracuje automaticky, při detekci ozáření laserem. Optika poslední generace nabízí i schopnost hunter-killer značení cílů.

Z vybavení dnes již nesmí chybět dojezdové pneumatiky a centrální dohušťování pneumatik, nadstandardem je řidičem volitelný tlak v pneumatikách pro upravení jízdních vlastností aktuálně podle terénu.

Jediným operátorem je jako u všech japonských vojenských prostředků jen a pouze Japonsko. Japonsko chce mít do konce 2018 300 kusů vozidel MCV.

Specifikace

Zaváděno od 2015; hmotnost 26 tun; délka 8,45 m; posádka 4; 105 mm kanón, 12,7 mm AA kulomet, 7,62 mm spřažený kulomet; turbo-diesel motor 570 koňů; výkon ku hmotnosti 21,9 koňů na tunu; rychlost 100 km/h; dojezd 400 km.

Zdroje

Japan shows new Type-16 MCV during Fuji Firepower. Defence Blog. Web. 2017.
<http://defence-blog.com/army/japan-shows-new-type-16-mcv-during-fuji-firepower.html>

Type 16 MCV (Maneuver Combat Vehicle). Military Factory. Web. 2016.
<https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=687>

Type 16 maneuver combat vehicle. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018
<https://en.wikipedia.org/wiki/Type_16_maneuver_combat_vehicle>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví