MARS (II GMLRS)

MARS (II)
Guided Multiple-Launch Rocket System (GMLRS)
Německý raketometný systém

Původní americký samohybný raketomet M270 MLRS, starý stejně jako autor tohoto webu, vstoupil do služeb v americké armádě 1983. O něm se rozepisuji v samostatném článku, nyní ale k německému MARS, který je převzatým a posléze jako MARS II zdokonaleným raketometným systémem armády německé.

Původní M270 byl navržen pro ničení velkých plošných cílů za dob studené války. Němci, pociťovali hrozbu horké války, jež mohla nastat kdykoli bezprostředně po válce studené, asi v pevnějších obrysech než vzdálení Američané a jejich řešení samohybného raketometu vřele převzali. Je nutno dodat, že M270 používá opravdu hodně armád světa a že se již nějakou dobu jeví jako zastaralý.

MARS – Mittleres Artillerieraketensystem, slouží v německé armádě od 1990.

Zkratka německého názvu, jež mu dala jméno, hovoří o raketách středního dosahu pro potřeby dělostřelectva. MARS, ačkoli vypadá na pohled nerozlišitelně od svého amerického vzoru, vstoupil ovšem už tenkrát do služeb německé armády jako sice převzaté, ale zároveň zdokonalené řešení po všech stránkách. Být Němcem a ani ne z Litovele, asi bych se slzou v oku litoval, že takto modernizované řešení, se kterým si naši technici dali tolik práce, ve výsledku na první pohled pořád vypadá jako stará americká bachratá krabice M270, tedy škoda, že Němci tenkrát aspoň trochu nezaoblili tvary svého nového samohybného raketometu.

Zbraňový systém je koncepčně zatížen na vystřelování 230 mm neřízených raket v salvách, z pohledu zasahovaného cíle jde tedy skutečně o princip brokovnice na bázi raketometu. Toto určení se ale už kolem rozpadu sovětského svazu jevilo jako stále méně účelné. Proto MARS během let podstoupil několik vývojových změn používaného střeliva, stejně jako svůj americký protějšek. Stále však jde o rakety s dosahem 10 až 40 km.

MARS II byl nazván 2011 ve stavu, kdy byl najednou schopen postřelovat cíle naváděnými raketami GMLRS (Guided Multiple-Launch Rocket System). Toto vylepšení znamenalo pro německý raketomet další prodloužení bojové hodnoty v čase. Tato souhra raketometu MARS II a raket (řízených střel) GMLRS najednou znamenala schopnost postřelování jednotlivých bodových cílů vysoce přesnou palbou. Tuto změnu provedly ve stejné době také shodné raketomety Itálie a Francie. MARS II využívá lepšího navigačního vybavení raket jako laserového kruhového gyroskopu (RLG), Explosion Resistant GPS Receiveru (ERGR) a tím zpřesnění při vyšším dosahu oproti M270 o 60%. MARS II má také oproti M27O 2300 nových součástek.

Na rozdíl od amerického vývojového stupně zde byl k odpalování GMLRS integrován společný evropský systém řízení palby (European Fire Control System/EFCS). Původní hydraulický stavící mechanizmus byl nahrazen elektrickým (Electrical Launch Drive System/ELDS), který snížil čekací prodlevy na rozestavení a složení raketometu do a z palebné pozice. V motorovém úložišti Němci stejně jako Italové nezapomněli zaměnit také původní hasící systém za bez-ozónový, který údajně umožňuje hašení požárů ještě 24 hodin po vypnutí celého systému MARS II.

V současné době německo využívá dvou typů bojových hlavic v střelách GMLRS a vyvíjí další. Jde o německou submunici typu SMArt, vybuchující podle infračervených a radarových senzorů těsně nad cílem (vozidlem) a o klasickou trhavou jednotnou hlavici (Unitary). GMLRS UNITARY, kterou šíře zmiňuji právě u M270, nabízí přesně naváděnou střelbu až na vzdálenost 70-ti kilometrů.

Palebná síla raketometu MARS II tak představuje dvanáct samostatných raket různých typů hlavic přidělených aktuálně podle typů cílů, odpálitelných takřka naráz v čase pod 60 sekund, aby byl zachován princip shoot and scoot (vystřel a upaluj). Tím si raketomet zachovává aktuálnost zřejmě ještě na příští jedno desetiletí, protože nabízí široké spektrum užití podle volených raket, jak na plošné tak na bodové cíle, se škálou dosahu na 20 až 70 km.

Projekt navýšení dosahu řízených střel Lenkrakete M31 (GMLRS) je již prakticky odzkoušen a systém se tak dá neoficiálně považovat za schopný přesné palby na vzdálenost 100 km. Na vzdálenost 84 km se Němci chlubí přesností zásahu do sedmi metrů, což jsou lepší výkony, než u amerických protějšků. Do budoucna se plánuje vystupňování dosahu raket až na 140 km.

2013 a 2015 byly 132 kusy raketometů MARS II vyzbrojeny dva Artilleriebataillony německé armády.

Úplné nahrazení dělostřeleckých raketometů se tedy německému výrobci Krauss-Maffei Wegmann GmbH povedlo o několik let oddálit, avšak zastarávání dělostřeleckých systémů na bázi raketometu M270 je neodvratné a řada operujících armád ho již nahrazuje.

MARS II sice také dokáže odpalovat nejnovější U.S. rakety typu BAT a ATACMS s dosahem 300 km, ovšem tendence nahrazování systémy přímo navrženými pro tyto řízené střely je všude po světě, tedy samozřejmě i v Německu.

Specifikace

Navržen 1982 (M270), zdokonalován od 1990 (MARS); hmotnost 26,6 tun; délka 6,97 m; posádka 3; turbo-diesel motor 500 hp; ; max. rychlost 64 km/h; dojezd 480 km; 12 řízených střel GMLRS s dosahem do 70 km.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
MARS. Krauss-Maffei Wegmann. Web. 2018.
<https://www.kmweg.com/home/artillery/rocket-launcher/mlrs/product-information.html>

MARS II. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2017.
<https://de.wikipedia.org/wiki/Multiple_Launch_Rocket_System#MARS_II>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Každá mocnost využívá nějakou ideologiii k mobilizaci lidí ve svůj prospěch. V arabských zemích se k tomu zrovna hodí ideologie náboženská.
Břetislav Tureček