hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
M270 MLRS
M270 MLRS
Multiple Launch Rocket System
Americký mobilní raketomet
M270 je pancéřovaný samohybný pásový raketomet vyplňující úlohu raketové artilerie v americké armádě. Kromě USA ho používá 14 dalších zemí a ještě nějaké přibudou. Jsou to především země Evropy, ale také třeba Egypt, Izrael, Japonsko. Celkem ho bylo vyrobeno přes 1300 kusů a je třeba podotknout, že se nalézá na vrcholu svého životního cyklu a již mírně zastarává. Čtyři evropské země ho již nahrazují novějšími řešeními. Do americké armády byl uveden 1983 a přestal se vyrábět 2003.
Může střílet řízenými i neřízenými raketami dosahu 42 km, balistickými raketami jako ATACMS s dosahem 300 km. Jeho typickým režimem práce je taktika Shoot-and-scoot, tedy vystřel a upaluj. To znamená vystřelit, okamžitě změnit polohu, aby se vyhnul odvetné protidělostřelecké palbě, a pak případně odjinud střílet dál.
Celé zařízení M270 MLRS je obecně známo jako Self-propelled Loader/Launcher (SPLL), který sestává ze tří subsystémů: Jsou to tyto dva: Raketomet. Ne, vážně: M269 Loader Launcher Module (LLM), obsahující kromě raket také systém řízení palby, dále M993 Carrier Vehicle pásový nosič a dále z raket samotných. Rakety jsou ve vyměnitelných pouzdrech dvakrát po šesti kusech, v případě ATACMS dvakrát po jedné. Rakety jsou nabíjeny ručně posádkou. Všechny mohou být vypáleny do jedné minuty v jedné dávce. Rakety užívají submunici, takže jedna vypálená salva jimi může vyhladit jeden čtvereční kilometr. Proto se raketometu někdy přezdívá "brokovnice". Tato submunice však má dvě procenta zmetků, takže nevybuchlé bomby zůstávají roztroušeny po okolí a jsou později nebezpečné civilistům, hlavně dětem, které je v poušti snadno vyhledají a posléze se s nimi zabavují :))
Dalším slavným typem raket jsou GMLRS, které naopak z M270 dělají artilerii na přesné postřelování bodových cílů. Mají GPS navigaci a 91-kilovou explozívní hlavici, takže dokáží zničit cíl za použití minima raket a velmi přesně s minimálními vedlejšími ztrátami. GMLRS mají minimální dostřel 15 km a maximální účinný 70 km.
2012 obdržely M270 upgrade systému řízení palby, aby se vyrovnaly novějšímu systému HIMARS.
Bojového nasazení se raketomety M270 dočkaly 1990 ve Válce v zálivu a 2003 v Iráku.
Specifikace M993 Launcher
Navržen 1982; hmotnost 25 tun; délka 6,9 m; posádka 3; turbo-diesel motor 500 hp; výkon ku hmotnosti 20 koňů na tunu; max. rychlost 64 km/h; dojezd 480 km.
Zdroje
M270 Multiple Launch Rocket System. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2016. <https://en.wikipedia.org/wiki/M270_Multiple_Launch_Rocket_System>
MLRS (Multiple Launch Rocket System). Army Technology. Web. 2017.
<https://www.army-technology.com/projects/mlrs/>
M270 MLRS. Tank Encyclopedia. Web. 2016.
<http://www.tanks-encyclopedia.com/coldwar/US/M270-MLRS.php>
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů