M1299 ERCA

Self-propelled howitzer
Americká nejvýkonnější samohybná houfnice

Úmyslem při vývoji ERCA bylo vytvořit starý kompatibilní samohybný systém 155 mm houfnice, avšak s výrazně vyšším dostřelem a také rychlostí střelby.

ERCA je vlastně reakcí na podstatně vylepšené dělostřelecké systémy ruské a čínské, jež byly schopny americkou M109A7 předehnat v dostřelu. Samohybná houfnice je stále  M109A7 Paladin v roce 2018, kde jako zbraň sama posloužila základní houfnice americké armády M777, avšak nyní nově s dvojnásobným dostřelem.

Toho je dosahováno vícero mechanismy, jako účinnější chemickou hnací směsí (propelantem) a také nasazením raketou asistovaných projektilů XM1113. Při pohledu na nevšední délku hlavně seznáváme, že životnost takovéto hlavně nebude moci být velká. Vždyť hlaveň je dlouhá 58 ráží! Střední hodnota dostřelů by se tak měla bez velkého úsilí pohybovat na 60 kilometrech. Testovací střely dopadly od 43 do 69 km daleko, což je přesný dvojnásobek dostřelu klasické M777. Na rok 2025 se všem strojům plánuje povýšení automatického nabíjení na takové, jež zvládne vypálit 10 ran v minutě (!). Jediné, co bylo sníženo, byla zásoba střeliva. Původních 31 nábojů se považuje za zbytečně moc a představují velkou váhu navíc, takže počet nábojů je u ERCA 23 kusů.

Zdroj

https://taskandpurpose.com/news/army-m1299-howitzer-designation/

https://breakingdefense.com/2020/03/new-army-cannon-doubles-range/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus