Lynx Skyranger

Self-propelled advanced AA gun
Německý pokročilý kanónový protiletecký systém

Původní myšlenkou bylo utvořit rychlopalný protivzdušný kanón, ale Němci dneška by nezůstávali jenom u takto samotářského řešení. Nakonec vozidlo Skyranger s lafetovaným 30 mm kanónem od švýcarských Oerlikon bylo smrtící pro jakoukoli průzkumnou a slabě pancéřovanou jednotku. Účelnost takového vozidla se ukázala ve vleklých konfliktech v otevřené krajině, jak ukázal konflikt v Náhorním Karabachu a s lehčími vozidly.

Němci totiž pomalu vyřadili rychlopalné protiletecké kanóny koncem studené války. Jediné co jim zbylo, když to potřebovali, byli fungující ale prastaří Gepardi s 35 mm kanóny. Skyranger představoval přesnou rychlou palbu v dvousekundových dávkách revolverovým kanónem, který byl spolu s novým vozidlem Lynx vysoce přesný a na moderním pásovém základu.

Zbraňová věž Skyranger je však samostatnou komponentou vážící pouhé 2,5 tuny. Lze ji využít nejen na sestřelování vrtulníků, ale i na bezpilotní prostředky a dokonce i na křižující střely. K tomu je užíváno airburst střeliva majícího efekt brokovnice a to je kombinováno s protiletadlovými řízenými střelami.

Pro německou armádu jsou ovládací panely již defakto známé a vozidlo je má na dvou místech střelce a velitele. Stroj má detekční AESA radar s dosahem 20 km v polokouli 360°, optimalizovaný pro malé cíle. Dále je zde radiofrekvenční pasivní detekční systém FIRST (Fast InfraRed Search and Track) vše od Rheinmetallu. Po detekci cíle Rheinmetall zaměstnává svoji elektrooptiku, jak Němci říkají optroniku, která sleduje cíl kamerou a směřuje k němu dva laserové dálkoměry na vzdálenost 6 km.

Poté zaměstnává svoje protiletecké kanóny Oerlikon KCA 30×173 mm, které byly dříve na palubě Saab Viggenu. Kanóny jsou však o dvacet let modernizovány, s novými hlavněmi s úsťovými brzdami. Nový kanón ze sebe vymáčkne 16 ran za sekundu. Pálí jak airburst střelivem tak kinetickými APFSDS-T projektily, z čehož musí plynout vysoká přesnost zásahu.

Kanón Skyranger také dosahuje vysoké elevace 85° s čímž je schopen neutralizovat řízené střely během jejich posledního řízeného klesání. Střelivo používá programovatelné roznětky systém Ahead od Rheinmetallu. Jakmile systém vyhodnotí styčný bod rakety a vlastních střel, vystřelí dávku s tím, že každá střela před opuštěním hlavně elektronicky dostane přesnou informaci, za jak dlouho od výstřelu má vybuchnout. To samé střelivo využívá nejmocnější bitevní pěchotní vozidlo Puma. K intercepci dochází nějakých 3 km od hlavně. Pro palbu najisto pomocí řízených střel se zde chce angažovat firma z Arabských emirátů se svými řízenými střelami SkyKnight, které by se sem hodily.

Systémy Skyranger, aby byly k něčemu platné, musí být v poli neustále v aktivovaném stavu a rovněž by měly být trochu skryté. Pro soft-kill obranu je systém vybaven dvěma odpalovači rapidního německého obskurantu - systém ROSY. Skyranger využívá modulárního plátování, kde standardem je STANAG 4569 ochrana na levelu 4, avšak pro potřeby zákaznické armády lze ochranu ještě vystupňovat až k ??.

Systém je již stejně připraven postřelovat letouny laserem, což se chystá jako další stupeň protivzdušné obrany od Rheinmetallu.

Zdroj

https://www.edrmagazine.eu/rheinmetall-air-defence-unveils-its-skyranger-30

https://defense-update.com/20220204_rheinmetall-introduces-skyranger-30-hel-a-hybrid-air-defense-vehicle-with-missiles-gun-and-laser.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Skyranger_30

https://www.armadninoviny.cz/skyranger-30-hel-moderni-reseni-vojskovou-protivzdusnou-obranu.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Odvaha je matkou pokroku.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren