LuDun-2000

Air defense close-in weapon system (CIWS)
Čínský námořní systém protivzdušné obrany na nejkratší vzdálenost

Jelikož vojenské základny se po roce 2000 stávají stále zranitelnějšími vůči přesně cíleným vzdušným zbraním, čínské NORINCO (China North Industries Corporation) zareagovalo na tyto hrozby vytvořením drobného systému pro bodovou  protivzdušnou obranu  v roce 2005.

LD2000 je způsobem fungování vlastně námořní CIWS systém ochrany na bezprostřední vzdálenost a v tomto případě zejména proti  nízko a rychle letícím  řízeným  střelám s plochou dráhou letu. LD2000 existuje ve dvou variantách,  jako kanónový systém a jako raketový systém blízké  protivzdušné obrany.

LD2000  dovede sestřelit cíle letící rychlostí Mach 2,  má  reakční čas necelých 10 sekund a schopnost  sledovat 48  cílů současně. 

LD2000 CIWS spočívá v podstatě na jedné zbraňové věži  ovládané dálkově  a montované na osmikolovém náklaďáku. Kanónový systém je dále vyzbrojen  sedmihlavňovým rotačním kanónem ráže 30 mm,  stejným jako používá čínský námořní CIWS Type 730B. Cíl ničí proudem nábojů,  kdy výbušné náboje jsou  prokládány  průbojnými. Kadence je napevno stanovených 4200 ran za minutu.  Zařízení je naváděné vyhledávacím radarem pracujícím v pásmu C  a sledovacím radarem v pásmu Ku, plus tepelnou kamerou  automaticky sledující cíl. Takto má systém mít účinnou vzdálenost sestřelů dost slušných 3 až 5 km. 

Nově systém může být doplněn 12 odpalovacími šachtami protivzdušných raket TY-90, které využívají totéž navedení na cíl. 

Takto vyzbrojený protivzdušný truck je vlastně velmi podobný ruskému systému Pantsir. Náklaďák čínského původu je poháněn německým motorem Deutz  vyráběným licenčně v Číně. Ten vyvíjí solidní výkon 517 koňů. Tento komplet se pak nazývá WS2400 a jede maximálně silniční rychlostí 75 km/h při dojezdu 650 km. 

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/china_artillery_vehicles_and_weapon_systems_uk/ld2000_ludun-2000_ground-based_air_defense_close-in_weapon_system_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_12808161.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk se poučuje ne tím co slyší, ale tím, co vidí.
japonské přísloví