LREW
Long-Range Engagement Weapon (LREW)
Beyond-visual-range air-to-air missile (BVRAAM)
Americká futuristická průlomová střela vzdušných soubojů budoucnosti
Z analýz soubojů stíhačů posledních 40 let vyšlo Američanům budoucí stanovisko: Ideální řízená střela budoucnosti by měla mít dosah 300 km a měla by sledovat cíl ve více (až třech) dílčích spektrech elektromagnetického záření. Vývoj nové řízené střely LREW má tento ideál naplnit. Mezitím však Američané vyvíjejí ještě AIM-260 JATM, což bude jakýsi vyplňující prvek mezi současnými Amraam a budoucími hi-tech LREW po 2030.
Řízenou střelu Long-Range Engagement Weapon (LREW) vyvíjí na popud Pentagonu americký Raytheon od 2016. LREW má sloužit všem budoucím stíhačům a víceúčelovým letounům Ameriky. Cílem programu LREW je rozšířit zónu zaručeného zásahu (no-escape zone), střela se tedy bude snažit pokrýt co největší prostor, z něhož letoun protivníka nemůže střele uniknout. V důsledku toho by mělo jít také o zvýšení dosahu. Generálové mluví o střele dlouhého dosahu pro stíhačky F-22 a F-35 a příští po roce 2030. Vývoj je silně utajován a mnoho informací generálové veřejnosti nesdělili.
Víme například to, že svou koncepcí o střelu vzdušných soubojů vlastně ale ani nepůjde. Půjde spíše o onen obávaný AWACS killer, jaký vyvíjejí Rusové a Číňané. Jelikož dolet rakety má být 300, 400 a možná i více set kilometrů, velké rozměry a hmotnost střele nedovolují manévry s velkým přetížením, bude to spíše zbraň proti letadlům včasné výstrahy, velícím a tankovacím letounům, a pokud ještě budou, tak i proti těžkým bombardérům, zkrátka obecně proti cílům, které nemohu divoce manévrovat ve víru vzdušného souboje, ale prostě jen letí bez velkého přetížení.
Američané se zhlédli v dokonalé evropské střele Meteor s ramjet motorem, mají na paměti vyvíjenou ruskou Izdělije 810 s doletem 400 km a dvoustupňovou izraelskou antiraketu Stunner s nesymetrickou přídí. To vše můžeme v budoucí americké zbrani spatřovat. Údaje jsou však tajnější než nevykálená stolice a tak informace jsou pouze dohady, co ještě můžeme od rakety očekávat, a co už nikoli.
Očekávat tedy můžeme radiolokační soustavu kombinovanou s vyspělou optoelektronickou naváděcí soustavou podobně, jako mají současně vyvíjené americké nejdokonalejší rakety Patriot PAC-4 protivzdušné obrany. Střela by měla spolehlivě pracovat za vysokého elmag. rušení, měla by do vysoké míry úspěšně odlišovat klamné od pravých cílů. Zároveň má mít překvapivě nízkou cenu, takže zřejmě nepůjde o něco technologicky nejvyspělejšího na světě, ale spíše o něco nahraditelného, co bude vypouštěno po desítkách kusů na jediné nepřátelské letadlo. Má se za to, že nejmenší dosah střely bude 300 km a na výšku minimálně 75 km. Pravděpodobně budou střely ve velkém vypouštěny z vnitřních prostorů bombardérů budoucnosti, jako třeba B-21 Raider. Tento scénář je vlastně konceptem pro vzdušný boj budoucnosti - Next-generation Beyond visual range air-to-air missile. Střela bude vzhledem k mohutné zásobě paliva příliš velká, než aby se vešla do vnitřku F-22 a F-35. Tím hlavně se má odlišovat od dříve příchozí budoucí AIM-260 JATM, jež se od 2021 již testuje a ta má nahradit AIM-120 AMRAAM ve všech bojových rolích. Rusové k tomu připravují také již testovanou KS-172.
Podle zdroje NationalInterest s touto střelou má snad prý dokonce ožít stará F-15 jako osvěžená F-15EX Advanced Eagle amerického letectva! Tato informace platí i pro AIM-260 JATM.
Zdroje
https://nationalinterest.org/blog/buzz/air-force-plans-keeps-new-f-15ex-jets-alive-arming-them-super-long-range-missiles-186223
Wikipedia