Leonidas mikrovlnný kanón (Epirus)

High-power microwave weapons system
Konečně opravdová mikrovlnná zbraň

Armády si uvědomují civilistům skryté nebezpečí dronů, resp. rojů dronů a chtějí proti dronům velmi vážně zasahovat. Kolem nebezpečí hejn dronů se v armádách kolem 2020 strhla opravdová hysterie. Firma Epirus vyrábějící zbraně se směřovanou energií dostala roku 2018 grant skoro 300 milionů dolarů a zakoupila pozemek 30 000 km2 okolo Torrance v Kalifornii, najala si skoro 200 dodatečných zaměstnanců a pustila se do díla. Výsledkem má být nová zbraň plošně sestřelující drony z oblohy.

Zatímco ostatní firmy světa jdou na sundávání dronů raketami nebo laserem, Epirus vyvíjí zbraň mikrovlnnou. Zatímco Raytheon vyvíjí 50 kilowattový laser a Boeing dokonce 300 kW, mikrovlnná zbraň od Epiru má výkon o němž je zakázáno mluvit. Konkrétní řešení se jmenuje Leonidas a jde o plošnou anténu vysílající mikrovlnné pulsy (z vzhledu soudě).

Výrobce Epirus svoje vozidlo Leonidas nazývá high-power microwave weapons system a svou schopností ho řadí do kategorie Short-Range Air Defense (SHORAD), tedy do protivzdušných zbraní na krátký dosah. Definicí principu fungování Epirus nesděluje nic víc, než že jde o high-power microwave phased array, tedy o pole mikrovlnných antén navzájem fázově posunutých. Vypadá to tedy jako AESA radar (s elektronickým snímkováním pomocí fázově posunutého pole) avšak Epirus má kromě detekce dronů dovést také je sestřelovat.

Leonidas je montován na nejspolehlivějším pěchotním vozidlu Ameriky Stryker od General Dynamics Land Systems, doslova Stryker Leonidas. Jelikož jde o soft-zbraň, zásadní její součástí je k tomu vyvinutý software od Epiru.

Celek je tedy výkonným kanónem protielektronického boje, který je neustále k dispozici manévrovým jednotkám. Neustále sbírá mocný proud dat, jež v reálném čase propočítává, čímž detekuje a bojuje zároveň.

Před zraky zastupitelů vlády USA již byly v savaně Kalifornii předvedeny demonstrace, kdy více Leonidasů bylo zapojeno tak, aby svými ochrannými poli překrývaly bojiště ve více vrstvách. Dokázaly, že svoji energii umí opravdu napřít správným směrem, totiž ukázaly svoji directed energy that enable unprecedented counter-electronics effects a to právě při sestřelech cvičných jednotlivců a hejn dronů. Bližších údajů se však zatím nedohledáte.

Celá věc je silně tajnůstkářská, takže se nedozvíme víc, než že  microwave energy-powered weapons, like Leonidas product, can detect and zap drones out of the air.

Epirus se svým Leonidasem dostal zelenou pro vývoj dalších konkrétních zbraní, takže se pro jejich vývoj spolčil s U.S. Air Force, s Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) a s Army Applications Laboratory, aby časem mohl povstat zástup již finálních, solidně popsaných řešení radioelektronického boje. Vzniká zřejmě nové odvětví zbraní, které Epirus zatím pracovně nazývá counter-electronics capabilities a zřejmě je hledán přiléhavější název.

Co jsem z více popisů činnosti a na youtube pochytil, vypadá to, že Leonidas má umět usmažit tolik obávané elektronické rušičky v hejnech dronů v jejich vlastní šťávě a ty podle videa pak opravdu padají jak unavené mouchy. Výhodou je relativní nenákladnost, protože nic kinetického na cíl není stříleno. Systém se zahřeje v minutách a pak může jet nepřetržitě dokud mu stačí baterie, a poté dron jeho polem proletící padá k zemi vizuálně nezměněn téměř okamžitě. Leonidas byl testován proti dronům s rotačním i pevným křídlem, kdy znemožní fungování jejich elektromotorů. Byl testován i v námořním prostředí na deaktivaci pohonů člunů pirátů.

Software na detekci odražených vln, změny tvaru vln a vysílání vln vlastních se pomocí strojového učení neustále zpřesňuje, jak nabírá více a více dat. Takže časem bude cílit energii několikrát přesněji než dnes. Přitom Leonidas je pro člověka bezpečný. Využívá nízká pracovní napětí, neemituje ionizující záření, jestli ovšem zahřívá kůži, o tom je ticho po pěšině.

Systém se zapojuje do otevřené architektury velení na úrovni C2 (command and control) a pomáhá tak jednotkám v counter-UAS oblasti vzdušné sebeobrany. 

Zdroje

https://defence-blog.com/epirus-shows-its-drone-killing-microwave-weapon-in-action/

https://www.defensenews.com/land/2022/02/14/epirus-debuts-high-power-microwave-pod-for-drones/

https://www.epirusinc.com/counter-electronics

https://militaryleak.com/2022/10/09/epirus-general-dynamics-land-systems-unveil-stryker-leonidas-integrated-counter-electronics-system/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren