Leclerc T40

Heavy reconnaissance vehicle
Francouzský pokus vytvořit bezzubého Terminátora

Jistý pan Mark Shasillan byl uznávaný jako jeden ze zasloužilých konstruktérů francouzského tanku AMX-56 Leclerc. A tento pán přišel s myšlenkou, že by zkusil něco jiného, něco jako průzkumné a protipovstalecké vozidlo postavené ze základu Leclercu. Normálně by parlament utnul jakékoli financování někomu, koho jen tak napadlo si něco vyzkoušet, kór když jde o projekt francouzské národní hrdosti.

Nicméně nakonec to tenkrát před 2010 Shasillanovi povolili a firma Giat konstrukci spustila. Mělo jít o reconnaissance tank, průzkumný tank do bojů nižší intenzity, zato vhodný do městských scénářů.

Pomalu vznikal Leclerc T40 s elektronicky operovanou zbraňovou věží, podobně jako ruský ochránce tanků BMPT Terminator. Leclerc T40 se vyjímal nevšedním 40 mm kanónem a nezávislým kulometem.

Nabíjení bylo automatizované, takže počet členů nutné a postačující posádky byl 3. Plánovanou rolí vozidla byla ochrana tanků a jejich doprovod na zastavěném městském bojišti. Francouzi ho nevybavili tolika zbraněmi jako Rusové, avšak ušetřené místo chtěli využít na vezení zásoby protitankových řízených střel (ATGM) a to britských střel Milan nebo bombastických francouzských Eryx. Stroj však jimi nebyl vyzbrojen jako jejich odpalovač.

Ku vlastní obraně měl osm zadýmovacích granátometů a byl vybaven sadou zařízení pro městský boj v ulicích známou jako AZUR (Actions en Zone Urbaine). Ta zahrnovala pancéřové sukýnky pásů, vnitřní odolnost posádky vůči zapálení tanku, klecový pancíř, APS, a ještě jeden nezávislý elektronicky ovládaný kulomet.

Technické výkony Leclerc T40 nebyly nikdy oslavovány a vlastně ani veřejně publikovány. My si tady interně můžeme říci, že to bylo vlastně fiasko, kdy všechny výhody vylepšeného vozidla byly zmařeny přílišnou hmotností přidané ochrany. A výsledkem dostali takové nákladní vozidlo schopné vést bojovou činnost, ale nevynikající ničím. Vedení francouzské armády ani nechtělo vozidlo dále zkoušet, aby mu ještě dali šanci.

Takže Monsieur Shasillan to zprděl na celé čáře. Tank se nikdy sériově nevyráběl a vlastně podobný byl osud "ochránců tanků" i u jiných mocností. Nikdy se nezačaly používat ve velkém. Uvidíme, jak si povede německá Puma, která by onomu účelu mohla sloužit. Myslím že kolem 2021 je kolem ní najednou úplné ticho po pěšině, přitom je to božský stroj! T40 prostě neměl žádnou velkou zbraň, aby mohl účinně střílet na tanky nepřítele. Ačkoli stroj byl na papíře oblíben masou vojenských nadšenců, armáda ho zavrhla jednou provždy a zabývala se raději novým experimentem - samohybným dělem 140 mm také na základu Leclercu. T40 holt byl pokus o vyplnění nedostatků v zásobování strojů střelivem pod těžkou ochranou tanku, popřípadě pokusem vytvořit těžce obrněného průzkumníka. Celý projekt běžel velmi dlouho na to, že zůstal nerealizován, od 1996 do 2010.

Největší úspěch nakonec T40 sklidil ve své virtuální podobě u hráčů počítačových simulátorů těžké vojenské techniky. I tam si ale hráči stěžují na absenci silné protitankové zbraně.

Zdroj

http://www.army-guide.com/eng/product3496.html

https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/leclerc-t40.htm

https://www.reddit.com/r/ArmoredWarfare/comments/t5wuvq/leclerc_t40/

https://armoredwarfare.fandom.com/wiki/Leclerc_T40

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví