Lazar Ralas ATGW

Anti-tank missile carrier wheeled
Srbský protipancéřový raketový komplet na 8 x 8 vozidle 

Srbská společnost Yugoimport odhalila roku 2019 svoji představu protitankového bojového kompletu tvořeného kolovým pěchotním vozidlem. 

Pojezdovým základem je nový obrněný transportér Lazar 3 s raketovým systémem s protipancéřovými řízenými střelami Ralas stejného výrobce. Na střeše vozidla je elektronicky ovládaná zbraňová stanice  se dvěma odpalovači raket Ralas  po čtyřech  odpalovacích šachtách.

Kontejner není na rotační plošině,  protože rakety manévrují tak dobře,  že je stačí odpálit směrem dopředu od vozidla.  Veškeré  palebné operace jsou  ovládány posádkou z vnitřku vozidla. Počítačový systém vozidla je napojen do velícího systému digitálního bojiště typu C4I. Za předními sedadly řidičů je  ve vozidle umístěn  prostor pozemního odpalovacího stanoviště, jež spočívá na počítačovém vybavení,  zejména na obrazovce s klávesnicí a s joystickem pro korekci směru raket. Hlavice letící rakety snímá obraz před sebou,  rádiovým datalinkem jej zprostředkovává lidskému operátorovi do vozidla, ten joystickem kontroluje směr letu rakety a tyto instrukce jsou  raketě zase zpětně vysílány rádiem. Raketa se však navádí víceméně sama. Zde použitá varianta raket s televizní  nebo tepelnou kamerou v hlavici se naviguje v letu kombinací satelitního a inerciálního navádění a dokonce i v terminální fázi letu,  to jest poslední 3 km před cílem se dovede navést sama pomocí korelačního algoritmu,  který porovnává aktuální obraz cíle s obrazem vyfoceným samotnou raketou,  když byla 3 km nad cílem. Celkový dosah rakety je 9 km. 

Transportér Lazar 3  v tomto případě  poskytuje posádce ochranu před ručními zbraněmi a střepinami dělostřelectva, dovede se pohybovat rychlostí 110 km/h při dojezdu 800 km. 

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/lazar_ralas_yugoimport_wheeled_anti-tank_missile_carrier_armored_vehicle.html 

https://www.army-technology.com/projects/lazar-3-multi-role-armoured-fighting-vehicle/

https://www.armyrecognition.com/serbian_army_wheeled_armoured_and_vehicle_uk/lazar_3_8x8_apc_wheeled_armored_personnel_carrier_data_pictures.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest