Lazar 3

Armored personnel carrier
Srbský transportér pěchoty

Lazar 3 je osmikolový obrněný transportér vyvinutý srbským Yugoimport v roce 2015.

Balistická ochrana vozidla v podobě přidaného pancíře je dle tvrzení výrobce šitá na míru každé zákaznické armády. Lze ji tak vystupňovat až na úroveň Stanag 4569 level 5 zpředu a level 4 po stranách. To tedy znamená odolnost proti průbojnému střelivu do ráže 25 mm zpředu a do 14,5 mm po stranách vozidla. Základní varianta ale spoléhá jen na ocelovou kostru s protitříštivými vložkami. I tak má být v základní variantě na úrovni Stanag 4569 level 3 ze všech stran a protiminová ochrana level 3a/b díky dvojité podlaze vozidla.

Vozidlo pojme tři členy obsluhy plus devítičlenný výsadek v případě, že má montovánu jen malou zbraňovou stanici. V případě větší věže se kapacita pro výsadek snižuje. Výsadek opouští vozidlo po vyloďovací rampě manipulované silou vozidla. Velitel a řidič mají k dispozici střešní poklopy stejně jako vlastní boční dveře. Také každý z členů výsadku má rovněž střešní poklopy. Tím je Lazar unikátní.

Lazar 3 je poháněn diesel motorem Cummins ISM500 o výkonu 500 hp. Do základní výbavy patří klimatizace, centrální dohušťování pneumatik, vyprošťovací naviják, automatický hasící systém, intercom.

S výzbrojí se počítá buď s 12,7 mm kulometem ve zbraňové stanici nebo s 30 mm kanónem v omužené věži.

Vozidlo je schopno překračovat příkopy 2 m široké, svislé překážky 55 cm vysoké a je schopno brodit se hloubkou vody do 1,6 m.

Jediným současným operátorem (2019) je srbská armáda.

Specifikace

Hmotnost 24-32 tun; délka 7,9 m; posádka 3+9; diesel motor 500 hp; silniční rychlost 110 km/h;

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
https://www.yugoimport.com/en/proizvodi/lazar-3

https://en.wikipedia.org/wiki/Lazar_3

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama