LAH (KAI)

Light Attack Helicopter
Jihokorejský víceúčelový lehký bitevní vrtulník

Nový lehký bitevní vrtulník Jižní Koreje by měl začít sloužit 2023 a bude těžit ze základu Airbus H155. Zatím ho od 2014 vyvíjí spojení tří korejských firem zvané Korea Aerospace Industries (KAI). Francouzský model H155 byl zvolen proto, že ho předchází skvělá pověst v civilním letectví. V šedesáti zemích operuje 1000 vrtulníků H155.

Celý trup dědí vzhled civilního H155 Dauphin, až na pahýlová pseudokřídla, která jsou pod něj přidána a celkem nabídnou 4 pozice pro podvěšené zbraně. Trup je z lehkých nerezivějících kompozitů a slitin. Podobně jako nové vrtulníky Leonardo, bude využívat rotor Spheriflex s velmi tichým chodem a nízkými vibracemi.

Z bezpečnostních důvodů je ocasní rotor řešen jako fenestron. Kokpit je dvoumístný s piloty posazenými vedle sebe. Avionika je ovládána multifunkčními displeji. 2016 bylo rozhodnuto o pohonu pomocí motorů Arriel 2 od Safran (Turbomeca)/Hanwha Techwin. Nosný rotor má mít pět listů. Výfuky motorů jsou namířené dopředu pro snižování tepelného podpisu při dopředném letu. Plánované výkony vrtulníku jsou papírově úžasné, včetně doletu.

Hlavní zbraní vrtulníku LAH bude 20 mm rotační kanón pod čumákem ovládaný přilbovými displeji od Thales. Pod křídly potom protitankové řízené a neřízené střely (rakety). Vrtulník v čumáku bude nést elektrooptickou/infračervenou sadu čidel a na trupu varovné přijímače zaměřování. Tento nástin bude doplněn údaji, kterých se dočkáme až po uvedení LAH do provozu.

Armáda Jihokorejské Republiky ho plánuje nasazovat do rolí protipozemního útoku, letecké palebné podpory, transportu a průzkumu. LAH slavnostně poprvé letěl 2019, z čehož jsou zdejší obrázky. Letectvo Jižní Koreje získá 200 vrtulníků LAH a jimi nahradí AH-1 a MD 500.

Specifikace

Hmotnost 2,6 t; délka 14,3 m; očekávaný výkon motorů 2x 1650 hp; očekávaná rychlost 325 km/h; dostup 5,865 km; stoupavost 9,15 m/s, dolet 985 km.

Zdroje

http://www.helicopters.airbus.com/website/en/press/Airbus-Helicopters-selected-for-the-partnership-development-of-South-Korea%E2%80%99s-Light-Civil-and-Light-Armed-Helicopters_1727.html

https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=1369

https://www.army-technology.com/projects/kai-light-armed-helicopter-lah/

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

APS- Arena
Přetlakový systém CBRN ochrany
APS- Rheinmetall ADS
STANAG 4569
Adaptiv

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

Jobaria JDS MCL
Dělostřelecký lokátor radar
PULS
DF-12 / M20
Khan MCL

Bojové vrtulníky

Stub wing, Hardpoint, Pylon, závěsník, raketnice, pumovnice
HIRSS - Potlačení infračervené stopy vrtulníků
Fenestron - krytý ocasní rotor
Semi-active radar homing (SARH)
LANTIRN

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Hypersonická zbraň "kluzák"
High energy laser (HEL)
Peresvet
MANPADS - Ručně odpalované protiletecké systémy
Sky Dragon 50 GAS2

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

Plynová turbína
Vícepalivovost
NAMICA / Sarath
Leclerc XLR
T-90 MS / SM

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Pojmy a technologie války

DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾Ostatní články |
▾ Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel