LAH (KAI)

Light Attack Helicopter
Jihokorejský víceúčelový lehký bitevní vrtulník

Nový lehký bitevní vrtulník Jižní Koreje by měl začít sloužit 2023 a bude těžit ze základu Airbus H155. Zatím ho od 2014 vyvíjí spojení tří korejských firem zvané Korea Aerospace Industries (KAI). Francouzský model H155 byl zvolen proto, že ho předchází skvělá pověst v civilním letectví. V šedesáti zemích operuje 1000 vrtulníků H155.

Celý trup dědí vzhled civilního H155 Dauphin, až na pahýlová pseudokřídla, která jsou pod něj přidána a celkem nabídnou 4 pozice pro podvěšené zbraně. Trup je z lehkých nerezivějících kompozitů a slitin. Podobně jako nové vrtulníky Leonardo, bude využívat rotor Spheriflex s velmi tichým chodem a nízkými vibracemi.

Z bezpečnostních důvodů je ocasní rotor řešen jako fenestron. Kokpit je dvoumístný s piloty posazenými vedle sebe. Avionika je ovládána multifunkčními displeji. 2016 bylo rozhodnuto o pohonu pomocí motorů Arriel 2 od Safran (Turbomeca)/Hanwha Techwin. Nosný rotor má mít pět listů. Výfuky motorů jsou namířené dopředu pro snižování tepelného podpisu při dopředném letu. Plánované výkony vrtulníku jsou papírově úžasné, včetně doletu.

Hlavní zbraní vrtulníku LAH bude 20 mm rotační kanón pod čumákem ovládaný přilbovými displeji od Thales. Pod křídly potom protitankové řízené a neřízené střely (rakety). Vrtulník v čumáku bude nést elektrooptickou/infračervenou sadu čidel a na trupu varovné přijímače zaměřování. Tento nástin bude doplněn údaji, kterých se dočkáme až po uvedení LAH do provozu.

Armáda Jihokorejské Republiky ho plánuje nasazovat do rolí protipozemního útoku, letecké palebné podpory, transportu a průzkumu. LAH slavnostně poprvé letěl 2019, z čehož jsou zdejší obrázky. Letectvo Jižní Koreje získá 200 vrtulníků LAH a jimi nahradí AH-1 a MD 500.

Specifikace

Hmotnost 2,6 t; délka 14,3 m; očekávaný výkon motorů 2x 1650 hp; očekávaná rychlost 325 km/h; dostup 5,865 km; stoupavost 9,15 m/s, dolet 985 km.

Zdroje

http://www.helicopters.airbus.com/website/en/press/Airbus-Helicopters-selected-for-the-partnership-development-of-South-Korea%E2%80%99s-Light-Civil-and-Light-Armed-Helicopters_1727.html

https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=1369

https://www.army-technology.com/projects/kai-light-armed-helicopter-lah/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6