Krpan

Armored personnel carrier
Slovinská rodina transportérů / lepší Pandur

O slovinské vojenské technice je toho známo jako šafránu. Toto je vlastně vůbec první slovinské kolové vozidlo, o kterém jsem kdy psal. 

Krpan je založen na podobných technologiích, jako náš Pandur II od trojice rakouských moto-výrobců Steyr-Daimler-Puch. Jde o nejnovější generaci obrněných transportérů pěchoty ve službách Slovinska. Kromě základu od Rakušanů má Krpan užívat 55% dílů původících ve slovinských technologiích. Krpan soutěží ve stejné kategorii jako, i když mírně ztrácí, na nejslavnější APC Patria AMV.

Vyzbrojen je v základu kulometem ráže 12,7 mm v elektronicky ovládané zbraňové stanici. Může však nést i dvojici protitankových střel Spike izraelského původu (standard v NATO) a korba může nést maximálně zbraňovou věž s dělem až do ráže 120 mm (minomet).

Jeho balistická ochrana je dobrá vůči těžkým ruským kulometům ráže 14,5 mm, avšak ochrana se dá modulárně vystupňovat. Podlaha je dvojitě pancéřovaná a měla by ochránit posádku vůči výbuchu miny o síle 8 kg TNT. Samozřejmostí je CBRN systém ochrany pro posádku, automatické hašení uvnitř vozidla, centrální huštění, dojezdová jádra v pneumatikách a samovyprošťovací naviják. Krpan je obojživelný po drobných úpravách na místě u řeky.

Krpan je dokonce ještě lehčí než Pandur 2. Pohání ho vznětový motor Cummins o výkonu 450 koňů. Všechny pojezdové komponenty jsou dostupné z komerčních automobilek, mají 40% společnost součástí s jejich druhým transportérem Valuk a jsou včetně motoru snadno vyměnitelné v poli do 20 minut.

Nejčastější je varianta s 30 mm kanónem a varianta s pouhým kulometem, ta má vnitřní kapacitu výsadku 8 vojáků plus tři členy obsluhy. Další variantou je věž švédského, nejrychlejšího minometu na světě, AMOS.

Co ten Krpan vůbec slovinsky znamená? To je přece jedno, to našince nezajímá. Já jsem třeba kdysi ve školce opakovaně škrtil nějakého Martina Krpatu z Pardubic a taky jsem ho už pak nikdy v životě neviděl. Takový je život.

Specifikace

Hmotnost 22 t; délka 7,36 m; posádka 2+8 mužů; rychlost 105 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

http://www.military-today.com/apc/krpan.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Genialita je neomezená schopnost šetřit námahou.
Sherlock Holmes