Krasnopol 2K25

152/155 mm cannon-launched laser-guided artillery projectile
Sovětská naváděná dělostřelecká munice

2K25 Krasnopol vyvinutý Sověty je vyráběn od 1986. Jde o řízenou munici vystřelovanou z děla, která využívá technologii base bleed k tlumení turbulencí za střelou a navyšování doletu. Je poloaktivně naváděná po laserovém paprsku, pro přesnou střelbu tedy vyžaduje předsunutého návodčího dělostřelectva. Krasnopol byl vyvinut pro sovětské houfnice 2S3 Akatsiya a 2S19 Msta-S, aby postřeloval pancéřované pohyblivé cíle a opevnění.

Vyvinula ho ruská konstrukční kancelář Konstruktorskoe Buro Priborostroeniya v Tule v 70. letech. Od roku 2002 používá modernizovaný laserový naváděcí systém. Jako takový představuje Krasnopol exportní trhák, v 155 mm variantě může krásně pracovat i s NATO houfnicemi, např. s jihoafrickou Denel G6 nebo americkou M109A6 Paladin. Proto je také pro export vyráběn čínským zbrojním konglomerátem Norinco.

Střelivo samotné má maximální dostřel 20 km, přičemž laserové navádění funguje na posledních 5 km. Krasnopol může fungovat i v salvě tak, že více projektilů současně vystřelených z více houfnic je naváděno jediným paprskem k jedinému cíli. Je schopen zasáhnout cíle pohybující se rychlostí maximálně 36 km/h. Jeden náboj váží 50 kg.

V poslední době jsme střely Krasnopol mohli vidět zasahovat v Sýrii. Dodnes se nachází v aktivní výzbroji armád Ruska, Sýrie, Alžírska a Číny.

Zdroje

http://roe.ru/eng/catalog/land-forces/guided-weapon-systems/km-1/

https://en.wikipedia.org/wiki/Krasnopol_(weapon_system)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus