Khan MCL

Short-range ballistic missile launcher
Turecký balistický raketový mobilní odpalovač

Systém Khan je výsledkem letitého chtíče Turecka třímat moc balistických raket a nahrazovat jimi přesné bombardování. Jelikož státy NATO nic podobného Turecku nechtěly poskytnout, obrátila se turecká armáda na země ostatní. Raketový systém Khan tak používá rakety vyvinuté v Číně a mobilní odpalovací zařízení z Běloruska. Jako takový byl adoptován 2017 a hned 2019 otestován při odpalu raket na cíle v Iráku. Po stránce výkonů má být ekvivalentem ruského systému Iskander.

Raketový systém samotný je čínský DF-12 M20 licenčně vyráběný tureckým Roketsan. Některé zdroje ho uvádí pod názvem řízené střely Bora. Střely jsou odpalovány ve svislé poloze do vzdálenosti 280 km. Bojová hlavice váží 470 kg, celá raketa pak 2,500 kg. Průměr raket je 610 mm při délce 7,8 m. Jsou konstruovány pro zasahování koncentrace nepřátelských sil, pancéřovaných cílů a statických cílů vysoké důležitosti. Mají za účel nahrazovat přesné bombardování. Řízená střela je naváděna inerciálně a pomocí GPS a v maximálním dostřelu činí odchylka od zasažení cíle 50 m. Systém může cílit na pohyblivé cíle a každá z obou raket může být naváděna k rozdílnému cíli. Rakety letí na tuhé palivo, cíl ničí výbuchem tříštivé hlavice. Roznětka iniciuje hlavici při kontaktu nebo v blízkosti cíle.

Běloruský 8x8 mobilní odpalovač Volat MZKT-7909 je poháněn přeplňovaným vznětovým motorem s výkonem 525 koňů. Odpalovač veze kontejner s dvěma raketami. Příprava vozidla od jízdy ke střelbě trvá 12 minut. Vozidlo je operováno posádkou čtyř členů ve čtyřdvéřové pancéřované kabině vybavené CBRN ochranou. Každému vozidlu odpalovače asistuje nabíjecí vozidlo stejné rodiny s jeřábem. To veze zásobu dvou dalších kontejnerů tedy čtyř raket. Jedna baterie systému sestává maximálně ze tří párů odpalovačů a nabíječů, z řídícího stanoviště, případně dalších podpůrných vozidel.

Zdroje

http://www.roketsan.com.tr/en/product/khan-missile/

http://www.military-today.com/missiles/khan.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Bora_(missile)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama