Kestrel WhAP

Wheeled amphibious armored personnel carrier
Indický obrněný transportér pěchoty

2017 představila indická Defence Research and Development Organisation (DRDO) spolu s indickou TATA Motors svůj nový pěchotní transportér nazvaný WhAP (Wheeled Amphibious Platform) a přezdívaný Kestrel. Využívá zbraňovou věž ze sovětského BMP-2.

Prioritou výrobců u WhAP zůstalo navýšení letality spolu s navýšením schopnosti přežití na bojišti. Měli bychom tomuto projektu fandit, neboť, co si budeme nalhávat, Indie a Pakistán jsou jedinou protiváhou sílící Číny.

WhAP je tedy kolovým 8x8 vozidlem, jehož palebná síla spočívá na 30 mm kanónu a spřaženém 7,62 mm kulometu, oba ruské provenience stejně jako věž z BMP-2. Pro hlavní zbraň je vezena zásoba 2000 střel. Na střeše mohou být také upevněny ruské protitankové řízené střely AT-4 Spigot nebo AT-5 Spandrel s účinným dosahem 4 km.

WhAP má hmotnost 25 tun, délku 7,8 m a je poháněn výkonným 600 koňovým dieselem, což je i dvojnásobek toho, co by člověk u 25 t vozidla očekával. Dosahuje silniční rychlosti 100 km/h a je obojživelný pomocí vodních trysek, které ho ženou vodou standardní rychlostí 10 km/h.

Nutnou obsluhu tvoří tři členové a dále vozidlo veze devítičlenný výsadek pěchoty.

Co se ostatního týče, zatím patří k méně známým vozidlům, jehož kvality Indové nijak nerozmazávají. Je to vlastně indická prvotina mající za úkol zhotovením se přiblížit západním vozidlům této třídy a dosud se indická armáda cele spoléhala na řešení ruská (BMP-1 a BMP-2).

Vozidlo samozřejmě má jistou neupřesněnou odolnost vůči minám. Balistická ochrana jen vůči ručním zbraním spoléhá na ocelovou kostru vozidla. Na nejinkriminovanějších místech bude údajně možno připojit kompozitní pancíř. Sedačky jsou zavěšeny ze střechy kvůli zvýšení odolnosti vůči výbuchům min.

Zavěšení podvozku je však nevídaně moderně hydropneumatické, jako u některých asijských a italských vozidel. Jak je u asijských IFV obvyklé, všichni vojáci výsadku mají svoje střílny pro ruční zbraně.

Na střeše je montována věž Kongsberg Protector MCT-30R(RWS) osazená 30 mm kanónem, který vybírá z průbojné, tříštivé a APFSDS munice. Efektivní dostřel je 3 km. Je zde přítomen také spřažený 7,62 mm kulomet. Vozidlo může být překonfigurováno pro 12,7 mm těžký kulomet a 40 mm granátomet, se dvěma protitankovými řízenými střelami.

Zdroje

https://www.tatamotors.com/product/defence-combat-wheeled-infantry-combat-vehicle-kstrel/

https://www.armyrecognition.com/defexpo_2018_india_news_show_daily/new_whap_wheeled_amphibious_platform_8x8_armoured_at_defexpo_2018.html

https://en.wikipedia.org/wiki/TATA_Kestrel

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví