KW1 Scorpion (Hyundai Rotem)

Armored personnel carrier
Jihokorejský obrněný transportér pěchoty 

Pro posílení svých jednotek mechanizované pěchoty a také vzhledem k novému trendu kolových  obrněných vozidel, vyvinula republika Jižní Korea mezi léty 2012 a 2016 při úsilí firem Hyundai a Rotem rodinu nových kolových obrněných pěchotních vozidel nazvanou pracovně  ROTEM KW1 Scorpion.

Vozidla jsou klasifikována jako obrněné transportéry pěchoty a jsou schopna převážet desetičlenný výsadek vojáků spolu se dvěma řidiči.  Vozidla vyjela z továren  roku 2017 a to hned v několika variantách a ve dvou hlavních provedeních znaku náprav 8x8 a 6x6. Po uvedení do jihokorejské armády jsou tato značena "K808" a "K806".

Firma Hyundai dodala vozidlům vznětové motory o výkonu 420 koní spárované s 7stupňovou automatickou převodovkou. Nezávislé zavěšení podvozku je navrženo tak, aby stroj měl excelentní pohyblivost obtížným terénem a to při vysoké průměrné rychlosti. Maximální rychlost po silnici činí na 8 kolové vozidlo docela slušných 100 km/h a dojezd vozidla je 800 km. Vozidlo je plně obojživelné a vodou dokáže plavat standardními 10 km/h  pomocí dvou záďových vodních trysek. 

Transportér nese dvě nezávislé zbraně,  jimiž jsou 40 mm granátomet a nezávislý lehký kulomet 7,62 mm. K utvoření obranné kouřové clony slouží soustava zadýmovacích granátometů spouštěných automaticky při ozáření vozidla laserem.  Vozidlo má plnou CBRN  ochranu posádky.  Existují však také ostřejší varianty vyzbrojené 30 mm kanónem a 12,7 mm  kulometem. Obě základní zbraňové stanice jsou elektronicky ovládané, avšak těžší varianta může třímat omuženou zbraňovou věž. Z dalších variant uvádím např protivzdušnou, ATGW nebo ambulantní.

Ochrana transportéru však není dvakrát skvělá. Ochrání pouze vůči kalašnikovům s průbojným střelivem a vůči vzdáleným výbuchům dělostřeleckých granátů. V NATO  normě by to odpovídalo STANAG  4569 level 2. Nejde tedy o bitevní vozidlo stvořené pro přímý kontakt s nepřítelem. 

Výsadek má k dispozici zadní dveře a všechna posádka má nouzové střešní poklopy. Při přihlédnutí k hmotnosti vozidla je jasné,  proč je navrženo tak šetrně. Váží totiž pouhých 16 tun.  Sečteno a podtrženo, KW1 je vhodné čistě pro  dopravu vojáků na bojiště a zpět. 

Specifikace

Hmotnost 16 tun; délka 6,6 m; posádka 12; rychlost 100 km/h;  dojezd 800 km; 

Zdroje

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=1082

https://en.wikipedia.org/wiki/K808_Armored_Personnel_Carrier#Variants

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři