hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
K9 A1 A2 A3
Self-propelled howitzer
Když Korea, tak Jižní
Jihokorejská houfnice K9 je již dvacet let uznávána armádami světa jako jeden z technicky dokonalých vzorů houfnic. Na světě jsou takové asi 3 až 4 vzory. Samohybnou houfnici K9 Thunder 155 mm dělostřelectva od roku 1999 importovala armáda Turecka (jako T-155 Fırtına), Polska (jako AHS Krab), Finska (jako K9FIN Moukari), Indie (jako K9 Vajra-T), Norska (jako K9 VIDAR), dále Estonska, Austrálie a další stále přibývají. Něco vycházející z K9 tvoří aspoň dle Wikipedie 52% koláčového diagramu s trhem samohybných houfnic světa. Takže aby jihokorejští Hanwha Defense pro samý úspěch neusnuli na vavřínech, existují již dvě oficiální modernizace a schyluje se ke třetí verzi A3.
Sama domácí armáda Jihokorejské Republiky kolem 2020 již modernizovala skoro všechny své kusy na verzi A1 a zahajuje kroky pro A2. Výrobce Hanwha však již má připravenou nejnovější verzi A3.
K9A1
Nutnost modernizace na verzi A1 prý rozčísli Indové, jimž se zdála obstarožní zejména softwarová stránka houfnice v roce 2011. Austrálii se zase nelíbily vysoké logistické náklady na provoz flotily houfnic. Sešla se tedy komise ze tří technologických firem Jižní Koreje roku 2014, které k houfnici této mají co říci, sice Samsung Techwin, Hanwha a Poongsan a dali hlavy dohromady. Výsledkem byla verze A1 roku 2017. K9A1 znamenala záměnu mnoha dílů za aktuálnější. Vylepšení tedy doznal digitální systém řízení palby, navigační GPS a inerciální systém, noční periskop řidiče a tepelná kamera na zádi, přibyl nový 10 kW zdroj elektrické energie. A1 již koexistovala v době, kdy bylo vyvinuté výkonnější střelivo s delším dostřelem. Nejnovější střelivo od Poongsan z roku 2020 kombinuje technologii base-bleed a raketový pohon z kanónu vystřelovaného projektilu, takže řízený výbušný náboj může doručit do max. vzdálenosti krásných 45 km, neřízený pak až do 53 km.
K9A2
2016 prozměnu korejcům do toho začali remcat Britové, že by se jako mělo uvažovat o zcela robotické houfnici na bázi K9. K tomu komise s časem přinesla dalších několik nápadů na zlepšení a stvořila tak standard A2 roku 2021. Houfnice na něj upravené mají zůstat aktuální aspoň do 2027. Upgrade A2 si bral na mušku několik cílů jako: Lepší drážkování vývrtu hlavně zvyšující životnost i dostřel hlavně; necitlivé střelivo, dokonalejší systém programovatelných roznětek a lepší samonabíjení zvyšující kadenci snad až na 1,5 násobek tedy 10 ran v minutě ustálenou palbou; dva nové motory - britský a korejský; elektrohydraulický systém polohování věže, rozšířený systém tlumení následků palby; elektronicky ovládanou kulometnou stanici, vnitřní klimatizaci pro 3-5člennou posádku houfnice; gumové pásy pro vyšší pohodu při jízdě a také spodní protiminovou ochranu posádky. To vše už hned nadzdvihlo ještě další plány pro ještě novější standard A3.
K9A3
Standard A3 padnul 2020. Bere si na paškál bezposádkové ovládání houfnice a chce docílit rekordního dostřelu 100 km pomocí nové plachtící řízené munice. Dokonce se Korejci nechali slyšet, že jejich další houfnicí bude railgun!
Zdroje
https://battle-updates.com/towards-unmanned-artillery-k9-evolution-never-stops/
https://www.army-technology.com/projects/thunderselfpropelled/
https://www.australiandefence.com.au/defence/land/hanwha-to-build-self-propelled-howitzers-in-geelong
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů