K21

K21
Infantry fighting vehicle
Jihokorejské bojové vozidlo pěchoty

Výroba K21 byla zahájena 2008 a jde o vývojový program K300 neboli KNIFV (Korea Next-generation Infantry Fighting Vehicle). Jihokorejská Republika jich plánuje pro své účely vyrobit necelých pět set. Jde o IFV navržené k boji s těžce vyzbrojenými IFV zejména ruského původu, jako např. BMP3. 85% částí vozidla pochází z Jižní Koreje.

Celý podvozek je z kompozitního materiálu sklolaminát, aby se snížila hmotnost vozidla a naopak mohla zvýšit užitečná zátěž.

Zbraňová věž K21 je dvojmužná a nese 40 mm kanón schopný pálit APFSDS, tříštivým a víceúčelovým střelivem. Je tu i sekundární 7,62 mm kulomet. Je tu podobně pokročilý systém řízení palby a stabilizace hlavní jako u německé Pumy, který umožňuje nejvyšší úroveň přesnosti střelby za pohybu na pohybující se cíle. Kanón je schopen kadence 300 ran za minutu s úsťovou rychlostí projektilu 1,005 m/s. Speciálně vyvinuté střelivo typu APFSDS je schopno prorazit pancíř do ekvivalentu 220 mm RHA, což je silně nad průměrem svých současníků. Víceúčelové střelivo používá časované programovatelné roznětky a jejich zpoždění je nastaveno každému kusu munice těsně před výstřelem. K21 je tím schopno postřelovat nejen středně pancéřované cíle a pěchotu, ale také nízko letící letadla (vrtulníky).

K21 má proti těžce obrněným hrozbám také dva odpalovače laserem naváděných protitankových řízených střel jihokorejské výroby, podobných izraelským střelám Spike. Ty jsou schopny prorazit pancíř do ekvivalentu šířky 1000 mm RHA.

Existuje také varianta K21 jako lehkého tanku, vyzbrojena 105 mm či 120 mm tankovým dělem.

Systém řízení palby je schopen sledovat cíle do 6 km a identifikovat je na vzd. 3 km pomocí senzorů friend-or-foe identifikace. Vozidlo má schopnost hunter-killer pomocí nezávislých mířidel velitele i střelce, kterými mohou sledovat jak pozemní tak vzdušné cíle. Střelec i velitel je vybaven termovizí a laserovým dálkoměrem a oba mohou postřelovat cíle hlavní zbraní, v případě, že jedno stanoviště je vyřazeno.

O kompozitním pancíři je známo to, že jsou v něm použita skleněná vlákna, keramika a slitina hliníku. Čelní ochrana má odolat průbojné munici do ráže 30 mm, která má u BMP-3 průbojnost 50 mm ze vzdálenosti 1 km. Strany vozidla mají odolat AP střelivu do 14,5 mm kalibru. Střecha má odolat explozím dělostřeleckých granátů ze vzd. 10 metrů. Je zde přítomen také neupřesněný prvek aktivní ochrany a hard-kill systém obrany proti řízeným střelám podobný jako u tanku Black Panther. Vozidlo má samosvorné palivovou nádrž a automatické hašení.

Posádka K21 sestává ze tří členů obsluhy a devítičlenného výsadku. Battle management system dává pomocí displejů jak obsluze tak výsadku povědomí o situaci na bojišti.

K21 je poháněno turbo-dieselem Doosan s výkonem 840 hp, což mu při nízké hmotnosti dává neuvěřitelný poměr výkonu ku hmotnosti 29 - 32 hp/t. Při tom všem je vozidlo obojživelné a má měnitelnou výšku podvozku.

Když to všechno zvážíme, tak je bezpochyby výraz next-gen jihokorejským výrobcem Hanwha Defense Systems naplněn.

Specifikace

Ve výrobě od 2008; hmotnost 25,6 tun; délka 6,9 m; posádka 3+9; 40 mm kanón, kulomet 7,62 mm; turbo-diesel motor 840 hp, max. rychlost 70 km/h (po silnici), dojezd 500 km, výkon ku hmotnosti 32 hp/t.

Zdroje

K21 Doosan tracked IFV. Army Recognition. Web. 2018.
<https://www.armyrecognition.com/south_korean_korean_army_light_armoured_vehicle_uk/k-21_k21_doosan_tracked_armoured_infantry_fighting_technical_data_sheet_description_information_uk.html>

K21. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/K21>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích