hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
Bastion-P K-300P / SS-C-5 Stooge
Mobile anti-ship and SSM
Rusko-běloruský mobilní raketový systém
Tento dělostřelecký raketomet je určen jako protilodní zbraň pobřežní obrany. Je vyráběn od 2010.
Jedna dělostřelecká baterie Bastion-P sestává z jednoho nebo dvou velících vozidel, jednoho podpůrného a čtyř odpalovačů. Všechna vozidla jsou kolové náklaďáky Kamaz 6x6 nebo 8x8. Každý odpalovač je obsluhován tříčlennou lidskou posádkou. Odpalovací vozidla mohou být rozmístěna až 25 km od vozidla řídícího.
Bastion-P se vyznačuje relativně krátkým reakčním časem do pěti minut. Jeden odpalovač nese dvě rakety P-800 Oniks - protilodní řízené střely s 250 kg bojovou hlavicí. Rakety jsou odpalovány ve svislé poloze a zpočátku jsou urychleny motorem na tuhé palivo. V druhém stupni je užito náporového motoru na tekuté palivo. Rakety cestují rychlostí Mach 2,5 s dostřelem variujícím mezi 120 až 300 km. Jsou naváděny přes ruskou alternativu GPS GLONASS a dále aktivně pomocí vlastního radaru. Rakety mohou cestovně dosáhnout výšky 14 km, poté sestupují do hladinového módu ve výšce 5 m. Dle Putinova tvrzení mohou zničit námořní cíl na vzdálenost 350 km a pozemní cíl až do 450 km. Bojová hlavice váží 250 kg a částečně plní funkci průbojné střely s tříštivotrhavou náloží se zpožděnou roznětkou.
Systém Bastion-P zažil bojové nasazení 2011 na Kurilských ostrovech, 2015 na Krymu a 2016 v Sýrii kde demonstrovaly svoje protipozemní schopnosti. Existuje také K-300S varianta odpalovaná z raketových sil.
Bastion je ve výzbroji armád Ruska, Vietnamu a Sýrie.
Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/K-300P_Bastion-P
http://www.military-today.com/missiles/bastion_p.htm
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů