Jobaria JDS MCL

122 mm cradle rocket launcher
Arabskoemirátský kolébkový dělostřelecký raketomet

Společnost Jobaria Defense Systems ze Spojených Arabských Emirátů vytvořila svým způsobem světový rekord ve velikosti mobilního raketového odpalovače. Ne, že by rakety měly revoluční velikost ani nemají převratné výkony, ale jedinečné svojí velikostí je opravdu odpalovací zařízení. Bylo představeno 2013.

JDS je určeno k blízké palebné podpoře a k útokům velkým objemem palebné síly najednou. Samotnou zbraní je desetikolový přívěs, na němž jsou instalovány čtyři sklopné odpalovače, každý s třemi kontejnery po dvaceti 122 mm raketách. Každý ze čtyř odpalovačů se může samostatně otáčet do stran a tvoří samostatný zbraňový systém. Arabové si od toho slibují ten efekt, že na to všechno potřebují pouze tříčlennou posádku na místo celé dělostřelecké baterie.

Všech 240 raket může být odpáleno ve dvou minutách a v cíli pokryjí plochu 4 km2. Jde o 122 mm neřízené rakety od tureckého Roketsan. Tyto střílí naslepo vůči plošným cílům. Rakety letí na tuhé palivo až do dvojnásobné vzdálenosti než s palivem kapalným a vyvíjí se přitom také méně viditelného kouře. Systém má minimální dostřel 16 km a maximální 40 km.

Tahačem je Oshkosh HET 6x6 s pancéřovanou kabinou na úroveň Stanag level 2. V něm jede posádka tří, která operuje systém buď samostatně, nebo je palba řízena síťově v rámci širších uskupení artilerie.
Tahač je motorizován 18 l vznětovým přeplňovaným motorem Caterpillar C-18 se sedmistupňovou převodovkou Allison HD 4076P. Celý systém tak váží 118 tun. Na silnici se dovede pohybovat rychlostí maximálně 80 km/h a pouští 50 km/h.

Systém je vybaven vlastním zdrojem energie, aby zbraně mohly pracovat nezávisle na hlavním motoru vypnutém. Před palbou systém musí využít výklopných stabilizátorů. Odpalování je řízeno digitálně a celá jedna salva je kontrolována na přesnost zásahu pomocí GPS navigačního systému a vlastní inerciální referenční jednotky.

Je zde také muniční vozidlo vybavené dvěma jeřáby, záložním generátorem energie a dalšími 240 raketami založené na stejném tahači. Dokáže znovu nabít odpalovač do 30 minut.

Zatím je Jobaria JDS ve výzbroji S.A. Emirátů.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/united_arab_emirates_artillery_vehicles_systems_uk/jobaria_jds_mcrl_mcl_122mm_multiple_cradle_rocket_launcher_technical_data_sheet_specification_pictures_video.html

http://www.military-today.com/artillery/jobaria.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jednou si myslím, že jsme ve vesmíru sami, jednou že nejsme. Obě myšlenky jsou ohromující.
A.C. Clarke