APS- Iron Fist

Iron Fist
Hard-kill countermeasure (APS)
Izraelský hard-kill prvek aktivní ochrany

Systém aktivní ochrany Iron Fist byl vyvinut izraelskou zbrojovkou IMI 2006-2007. Umožňuje být uzpůsoben na širokou škálu vozidel, od lehkých užitkových až po těžce pancéřovaná. Ukázal se účinným proti raketou poháněným granátům, ATGM, HEAT hlavicím a dokonce vůči kinetickým průbojníkům (KEP).

Iron Fist vnímá přilétající protitankové hrozby svým AESA radarem a také infračerveným detektorem od firmy Elbit. Když je dopad cizí střely nevyhnutelný, vystřeluje proti ní vlastní projektil tvarovaný explozí. Ten naráží na střelu v letu a zničí ji nebo ji zastaví či destabilizuje její dráhu a to bez iniciování výbuchu. Vlastní střela není fragmentovaná, aby se zamezily vedlejší ztráty na vlastních vojácích mezi vozidly.

2010 byl další vývoj škrtnut a pokračuje se na novějších verzích systému Trophy. Od 2012 se vyvíjí nové hybridní řešení, kombinující v sobě část prvků z Iron Fist a část z Trophy.

2016 se pro Iron Fist rozhodla americká armáda, jako součást svého programu Modular Active Protection System (MAPS). Rozhodla se pro něj pro jeho lehkou hmotnost a nasazuje ho u malých a středních bojových prostředků. 2018 rozhodla také o jeho instalaci na M2 Bradley. Systém dále testuje Nizozemsko pro svá CV90.

 

Zdroj

Oficiální stránka u výrobce:
http://www.imisystems.com/mediacenter/iron-fist-full-spectrum-active-protection-system/

https://www.defensenews.com/land/2017/06/19/iron-fist-revealed-the-likely-interim-active-protection-system-for-bradley/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zříci se znamená zanechat činnosti, k níž nás vábí naše touha.
indičtí mudrcové