APS- Iron Curtain

Iron Curtain
Americký active protection system

Toto aktivní protiopatření je vyvíjeno americkou společností Artis od 2005 pro posílení ochrany vojenských prostředků proti PTŘS a raketou poháněným granátům (rocket-propelled grenades, RPG). Systém byl vyvíjen především pro vozidla Stryker. 2013 dosáhl projekt zralosti a od 2016 je montován na Strykery.

Iron Curtain využívá radar k detekci přilétajících hrozeb. Když je střela v určité vzdálenosti od vozidla, spouští optiku k vyhodnocení přesného bodu kam mířit a následně proti cizí střele vystřeluje vlastní balistické protiopatření. To má přilétající střelu prudce spálit aniž by vybuchla. Prázdné a zpomalené pouzdro střely v ideálním případě neškodně spadne na pancíř vozidla. Jedná se tedy o hard-kill prvek protiopatření pracující na desítky centimetrů od vozidla. Představuje nízké vedlejší riziko v případě zásahu vlastních vojáků kolem vozidla takto vybaveného.

Může být montován na jakýkoli povrch a jakékoli vozidlo, aby poskytoval ochranu v plném úhlu kolem něj. Může být vystupňován i proti více vyzývajícím hrozbám s tandemovou hlavicí, přičemž se montuje jako vnější prvek ochrany nad explozivní reaktivní pancíř. Je lehký, spolehlivý a s nízkými náklady na provoz. Pro správnou funkci stačí relativně levný radar.

 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV