Indická Šilka ZSU-23-4
Self-propelled anti-aircraft gun
Protivzdušný proslulý staronový systém na legendárním základu Shilka!
Sovětský protiletadlový systém ZSU-23 Šilka (rok 1965) budil strach u západních pilotů studené války. Ještě že ta válka byla jenom studená, takže se Šilce jen výjimečně kdy dostali do rány.
Tento stařičký ale úctyhodný protivzdušný systém se pro jeho reputaci rozhodla roku 2020 upgradovat indická armáda v továrně Bharat Electronics Limited. Vznikla tím ZSU-23-4 Shilka.
Shilka se vyznačuje zbraňovým systémem čtyř 23 mm kanónů, jejichž omamný rachot jako když se trhá plátno, budí hrůzu i pozemním jednotkám. Čtyřkanón operovaný plynem předchozího výstřelu má vynikající schopnost rychle mířit do všech stran a kadenci mají kanóny 4x800 až 4x1000 ran za minutu. Pro tuto hladovost po střelivu jsou často zapínány pouze dva kanóny. Maximální účinná vzdálenost cíle od čtyř kanónů je 2,5 km a Shilka s nimi dnes moderně může postřelovat i pozemní cíle. Stroj si s sebou veze zásobu 2000 kusů střeliva usazených v 40 zásobnících.
Multifunkční a výkonný radar RPK 2 byl hlavní devizou tohoto vozidla. Obstarává vyhledávání cílů, jejich automatické sledování a má detekční dosah 20 km. Ten však Indové upgradovali na superschopný nový 3D radar s aktivním elektronickým snímkováním (AESA), jenž je do velké míry odolný proti rušení v ECM (Electronic Counter-Measure) prostředí.
Upgradovaná Šilka s ním automaticky sleduje více vzdušných cílů a nabízí posádce o dost komfortnější klimatizované prostředí s elektronickými ovládacími panely, což tehdy Sověti neměli.
Pásový podvozek Šilky je ten ze sovětského lehkého výsadkového tanku PT-76. Zde je však nabíledni zastaralost pojezdové technologie. Maximální silniční rychlost činí jen 50 km/h a dojezd 450 km. Na palubě je přítomen nový motor s drastickým snížením spotřeby paliva a posádka je také chráněna systémem CBRN ochrany.
Indická armáda doporučuje systémy Šilka rozestavět po krajině v odstupech 200 m. Při pozemním boji je výtečná na utišování lehkých protitankových ATGM vozidel. V tomto případě je zlikviduje na vzdálenost 3 km. Indická armáda s nimi využívá starého sovětského modelu kombinace střeliva, kdy vždy 3 výbušné náboje následuje 1 průbojný. Speciální muniční vozidla s třemi tisíci náboji doplňují střelivo Šilkám vždy 1 muniční vozidlo na čtyři Šilky. Tato nabíjecí vozidla si v bitvě drží odstup 1,5 až 2,5 km. Rozžhavené kanóny jsou chlazeny kapalinou. Celá věž je pancéřována. Protivzdušné kanónové baterie mají být prokládány raketovými systémy krátkého dosahu.
Nová Shilka může být přenášena vzduchem pomocí transportních letounů ekvivalentu AN-22 nebo II-76.
Zdroje
https://fas.org/man/dod-101/sys/land/row/zsu-23-4.htm
https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/indian_army_presents_new_upgrade_of_zsu-23-4_shilka_23mm_anti-aircraft_tracked_armored.html
https://weaponsystems.net/system/452-ZSU-23-4%20Shilka