IM-SHORAD MMHEL

Maneuver-Short-Range Air Defense system, multi-mission high energy laser
U.S. Mobilní řešení vysokoenergetického laseru

Vedle klasického mobilního protivzdušného obranného systému krátkého dosahu IM-SHORAD,  využívajícího rakety Stinger, U.S. armáda do 2022 Dokončuje také zajímavější variantu stejnojmenného systému,  která využívá k postřelování všech typů vzdušných cílů vysokoenergetického laseru.

Oba systémy jsou pohyblivé pomocí jednotné 8x8 kolové platformy vozidel Stryker,  která jsou v U.S. armádě  četně zastoupena a s jejichž velkými počty se počítá i do budoucna. 

Jeden komplet IM-SHORAD na vozidlech Stryker v sobě kombinuje Sentinel Radar, Forward Area Air Defense, Command and Control (řídící modul), MMHEL (multi-mission high energy laser) a spolupracuje s friend-or-foe rozlišovacími systémy letectva jako Air Defense Interrogator (ADI) a Blue Force Tracker (BFT) system.

Takto vybaven představuje SHORAD ochranu jak proti všemu letectvu, tak proti prostředkům UAV, tak proti raketám a palbě dělostřelectva. Zcela zásadním cílem, proč Američané opožděně za Němci a Izraelci následují vývoj laserových protileteckých zbraní, je téměř  hysterická obava z roje   miniaturních nepřátelských dronů. 

MMHEL Je  Dost výkonný 50 kW solid state laser a Pracuje se i na 100 kW variantě na větším vozidle. Taktický laser musí splňovat požadavky americké armády na přesnost a pro Mnohonásobné použití. Na náklady ani energetickou náročnost se zatím nehledí, i když připomínám že laserová  protivzdušná řešení  jsou na provoz 3 až 5x levnější než stejně schopná raketová. Američané měli laser pro vojenské využití už dávno, ovšem v tomto řešení MMHEL na Strykeru se dále dbá na dovývoj zařízení pro kontrolu paprsku,Podpůrné subsystémy (chladící, napájecí a ventilační) a na integraci do jednoho celku s vozidlem. Tento pozemní laser Narozdíl od leteckého musí být mnohem přesnější a lépe ovladatelný, protože má za úkol ničit malé cíle velké rychlosti na malou vzdálenost. Zničení jednoho cíle laserem vyjde americkou armádu na  pouhých 30 dolarů.  Posádku MMHEL Strykerů zatím tvoří tři vojáci. 

Od tohoto řešení si U.S. armáda slibuje vysokou flexibilitu, snadnost překonfigurování a škálování do budoucna. Platforma Stryker byla jasnou volbou pro zachování nízké servisní náročnosti vzhledem k existujícím Stryker Týmům a vzhledem k tomu, že U.S. armáda si chce Strykery i do budoucna zachovat, kam až to jen bude možné.

Zdroje

MMHEL brochure

https://www.army.mil/article/222891/army_accelerates_delivery_of_directed_energy_hypersonic_weapon_prototypes 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři