Hypersonická zbraň "kluzák"
Hypersonic glide vehicle
Hyperschallwaffen
Hypersonické zbraně, jak se u nás vžilo - kluzáky, rozhodně způsobí převrat ve vojenství a doufejme, že všechny státy je budou vyvíjet zhruba na stejné úrovni tak, aby to nezahýbalo s rovnováhou sil na světě.
Putinova pýcha může údajně dosáhnout 20 násobku rychlosti zvuku a kromě konvenční může samozřejmě nést i hlavici nálože hromadného ničení.
Hypersonické “kluzáky” klouzají po horním okraji atmosféry. Označení je ale matoucí, protože jim to v pohybu nijak nepomáhá, naopak tření v takové rychlosti i o nejřidší svrchní vzduch vyvolává značné zahřívání jejich povrchu. Hypersonická rychlost znamená překročení 5 Machů, tedy 6120 km v hodině. To napovídá účelu: snadno proniknou protivzdušnou obranou protivníka kde ničí strategické cíle.
Z jiných úhlů pohledu se jedná o bezpilotní letouny a také o řízené střely. Narozdíl od raket však neletí po úplné balistické křivce a hlavně jsou hnány náporovým motorem budoucnosti - typem scramjet - ramjet s nadzvukovým spalováním. Ten jednak letí na tekuté palivo, dokonce třeba na vodík, hlavně ale sdílí problém náporového motoru - musí být nejdříve urychlen jiným pohonem na zážehovou rychlost. Pro spuštění scramjetu je to konkrétně rychlost čtyři násobky zvuku. Kluzáky musí být z něčeho odpalovány jako rakety a na počátku musí být urychleny právě nejspíše raketovým motorem. V současnosti jsou dva koncepty pohonu jejich prvního stupně: Budou posledním stupněm v letu mezikontinentálních balistických raket, nebo budou vystřelovány z ponorek a poháněny nejprve tryskovým motorem. Také by teoreticky mohly být odhozeny bombardérem, ovšem ten jim moc rychlosti nepřidá. Celé těleso vystoupá do výšky 100 km, což se bere za hranici kosmu, poté sestoupí a poletí zhruba plochou dráhou 40 km nad zemí a v blízkosti cíle se náhle navede na cíl skoro střemhlavým letem.
Zatím s nimi mocnosti světa pouze experimentují, ale kdo je nasadí nejdříve, získá výhodu. Jak správně tušíme, země, které s nimi oficiálně vyrukovaly, jsou Indie, Čína, Rusko a USA. Jak to vypadá, technologická mez rychlosti bude 20 Machů.
Kvůli vysoké rychlosti, letu na vrchu atmosféry a schopnosti manévrovat nepředvídatelnou trajektorií, případně jsouce těžko zjistitelné, proti této skupině zbraní v současnosti pravděpodobně neexistuje účinná obrana. Dle výzkumu USA je k tomu zapotřebí zdokonalit jak senzory, tak antirakety. Američané jako nejvhodnější řešení navrhují systém satelitů, který by antirakety naváděl shora.
Zdroje
https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/missile-basics/hypersonic-missiles/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Scramjet