Hurricane (Streit)

Mine resistant ambush protected vehicle
Kanadské 8x8 vozidlo standardu MRAP

Kanadský Streit Group je autorem opravdu mnoha návrhů vozidel. Jedním z nich je i osmikolový taktický náklaďák Hurricane z roku 2015, který vznikl po spojení firmy s ukrajinskou KrAZ z jejího návrhu KrAZ H273EX.

Hurricane je zamýšlen pro export. Jeho určující rolí je převoz jednotek po bojišti pod pancéřovou ochranou. Sekundárně lze použít pro zdravotnickou evakuaci a převážení nákladu. Hurricane má jednu zásadní vlastnost a sice kapacitu nákladu 27 tun!

Balistický pancíř je konstruován proti průbojnému střelivu 7,62x39 mm z ručních zbraní a proti střepinám dělostřelectva. Jeho korba má protiminovou podlahu tvaru V a měla by vydržet výbuch o síle ekvivalentu 10 kg TNT. Ochrana se tak pohybuje na STANAG 4569 levelu 2, protiminová 4b.

Kromě řidiče a velitele pojme vozidlo výsadek 12 plně vyzbrojených vojáků. Ten má k dispozici hydraulicky ovládanou vyloďovací rampu. Ve střeše je také několik únikových poklopů.

Vozidlo může být vyzbrojeno elektronicky ovládanou zbraňovou stanicí pro 12,7 mm kulomet nebo 40 mm granátomet. Také výsadek má svoje kryté střelnice pro ruční zbraně.

Pohon tvoří 10,8 l motor Cummins ISME 385 o výkonu 385 koňů spárován s automatickou převodovkou Allison. Stroj zatáčí dvěma předními nápravami.

Specifikace

Hmotnost 14 až 41 (!) t; délka 11,83 m; posádka 14; rychlost 90 km/h; dojezd 1000 km;

Zdroje

https://streitgroups.com/hurricane-afv/

http://www.military-today.com/apc/hurricane.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách