Hipopotam

Multi-role armored vehicle
Polské velmi schopné víceúčelové obojživelné vozidlo

Polský výrobce AMZ Kutno cílí se svým víceúčelovým podpůrným vozidlem dosti vysoko. Byl vyvíjen 2010 až 2012 na popud polské vlády a sestává na zcela originálním návrhu na čistě polských technologiích. Může být použit jako transportér pěchoty, ale primárně je navržen jako speciální vozidlo ženistů, techniků nebo protichemického průzkumu. Pod pancířem tedy převáží více choulostivého zařízení než lidských vojáků.

Hipopotam se soustředí na vysokou ochranu posádky a přístrojů.  Pro balistickou boční ochranu je použit nejnovější polský kompozitní pancíř, kterým je vozidlo ze všech stran obito (smrad-obitý-deskami). Poskytuje tak ochranu dle STANAG 4569 na levelu 4, tedy proti průbojné munici ráže 14,5 mm. Zespodu ochrání vůči výbuchům min do síly 10 kg TNT.

Vnitřní prostor je snadno přestavitelný potřebám konkrétní mise. Výchozí varianta veze pět členů posádky, tedy velitele, řidiče/mechanika, dva ženisty a protichemického průzkumníka.

Pokud má odebrán pancíř na level 1, pak může převážet max. 20 standardizovaných kontejnerů s mobilními laboratořemi, a jiným zařízením.

Adaptován jako technické podpůrné vozidlo má instalovány zvedací a tahací zařízení, naviják a ruční ženijní nářadí.

Výrobce udává, že může být plně schopné i jako samohybná houfnice, pokud má místo výsadkového prostoru instalován modul těžké houfnice.

Obranné systémy na Hipopotamech přítomné jsou CBRN systém pro posádku, infračervený rušící systém SSP-1 Obra, vycházející z ruského Štora, výmetnice klamných cílů a automatické hašení.

Na střeše může být osazena vzdáleně ovládaná zbraňová stanice s 12,7 mm kulometem. Posádce jsou k dispozici jak zadní dveře tak střešní poklopy.

Pojezdový základ tvoří přeplňovaný vznětový motor V08 DEUTZ o výkonu 480 kW (600 koňů) s automatickou převodovkou. Hipopotam je plně obojživelný a vodou sviští bez přípravy standardní rychlostí 10 km/h pomocí dvou záďových vodních trysek.

Specifikace

Hmotnost 26-29 t; délka 9,5 m; rychlost 110 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

Oficiální:

http://amz.pl/en/military-vehicles/opancerzone/hipopotam/

http://www.military-today.com/apc/hipopotam.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone