High energy laser (HEL)

Zbraně na principu vysokoenergetického laseru zatím spadají do stále ještě experimentální protivzdušné ochrany oblastí na velmi krátkou vzdálenost. Mají za cíl sestřelovat dopadající dělostřeleckou palbu, rakety, drony, střely s plochou dráhou letu.

Hlavním efektem jsou supernízké provozní náklady, defakto jen za cenu elektřiny. Laserové řešení je podstatně levnější, přesnější a méně náročné na údržbu než protiraketové rakety. Takovéto laserové zbraně jsou v globálním trendu.

Méně utajovaný je nový německý Skyshield HEL, izraelský Iron Beam, o kterých se lze dočíst více, a více utajovaný je ruský Peresvet.

HEL patří do zbraní se směřovanou energií, mezi jejichž využití patří: nesmrtící zbraně, dálkový protichemický průzkum, LIDAR (jako radar na bázi laseru), signalizační majáky, protiopatření, ozařování cíle při zaměřování.

Jejich největším úskalím je ovládání toku energie paprsku na delší vzdálenost v nepříznivém počasí. Proti tlumícím účinkům mlhy a deště má HEL adaptivní optiku, ovšem dlouhá vzdálenost, kterou musí energie projít těmito atmosférickými podmínkami, má pro energetické zbraně stejně účinek umrtvující. Částečně se adaptivní optikou dá kompenzovat rozptyl světla v mlze. Využívá se sekundárního paprsku, zkoumá se jeho odraz od objektu a podle něj se upravují vlnové charakteristiky a výkon paprsku hlavního. Adaptivní optika (soustava pohyblivých zrcadel) tak vlastně napomáhá výkonu - pro dosažení stejného účinku za atmosférického rušení se nemusí paprsek udržovat v stavu zaměřeném na cíl po delší dobu úměrnou zhoršujícím podmínkám. Doslova se tím snižuje Time on target potřebný na zničení cíle.

Zdroje

Rheinmetall High-energy laser effectors HEL

Raytheon High-Energy Laser Mission Scenarios

https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/vlk.htm

http://www.ausairpower.net/APA-DEW-HEL-Analysis.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6